Wszystkie działania projektu mają na celu uświadomienie społeczeństwu, a może i nauczenie, że z osobą niepełnosprawną intelektualnie należy się NORMALNIE komunikować i traktować ją z szacunkiem.
Zdaniem Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś” osobom zdrowym brakuje umiejętności prawidłowego sposobu komunikacji, wiedzy na temat funkcjonowania osób z zaburzeniami, znajomości podstawowych zasad, jak zachować się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością. Skutkiem braku odpowiednich umiejętności jest dyskomfort w normalnym życiu społecznym, zarówno dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak i osób z nimi się spotykającymi. Negatywnie to wpływa na szeroki proces integracji społecznej. Niekiedy osoby z niepełnosprawnością intelektualną są eliminowane z życia społeczno-kulturalnego, zamykają się w swoim środowisku.
Projekt jest wzmocniony wizerunkowo akcją plakatową, w której oprócz niepełnosprawnych intelektualnie osób wziął udział społecznie Andrzej Seweryn. Na ulicach Sandomierza, w witrynach sklepów, banków, urzędów, bibliotek, restauracji rozklejono plakaty i billboardy o tej tematyce. We wrześniu zostanie wydana i rozpowszechniona ulotka – poradnik z zasadami dobrej komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, odbędą się liczne wizyty osób niepełnosprawnych w sandomierskich szkołach. Do połowy października sporządzony zostanie subiektywny spis miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym intelektualnie w Sandomierzu. Projekt zakończy debata w ratuszu, podczas której uczestnicy i realizatorzy zadania dokonają oceny, czy Sandomierz jest miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym.
Źródło: Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś”