Dożynki poświęcone są zbiorom rolnym i w wielu częściach kraju noszą różne nazwy, np. zwano je wieńcem, wieńcowem, okrężnem, wyżynkami czy też obrzynkami. W czasie dożynek rolnicy dziękują za plony oraz proszą o jeszcze lepsze w kolejnych latach.
Obchodzenie dożynek rozpoczyna wicie wieńca z pozostawionych na polu zbóż oraz roślin i kwiatów. Wieńce mają kształt wielkiej korony lub koła i zwane są „plonem” , gdyż uosabiają zebrane plony. Poza wieńcem uczestnicy dożynek niosą dary z płodów ziemi oraz chleb upieczony z mąki pochodzącej z danych zbiorów. Niesienie wieńca przysługuje najlepszej żniwiarce, lecz częściej obecnie staroście lub starościnie dożynek. Za nimi podąża orszak pozostałych żniwiarzy często ubranych w stroje ludowe. Wszyscy uczestnicy dożynek uczestniczą we mszy świętej, podczas której święcony jest wieniec dożynkowy. Po święceniu odbywają się biesiady i tańce.
XIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie obchodzić będziemy 8 września w Bogorii w powiecie staszowskim. Rolnicze świętowanie rozpocznie o godz. 11.45 przemarsz gości dożynkowych w uroczystym korowodzie do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. O godz. 12.00 odbędzie się tam uroczysta dożynkowa msza święta w intencji rolników. Poświęcone zostaną również najpiękniejsze wieńce ze świętokrzyskich powiatów. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na teren Kompleksu Sportowo Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie odbędzie się część obrzędowa święta plonów. Na scenie będziemy mogli obejrzeć folkowe widowisko regionalne "Świętokrzyskie granie" oraz program estradowy "Gospodarski Gościniec".