W każdym tygodniu podejmowana jest różna geotematyka, głównie dotycząca walorów geologicznych Kielc i regionu świętokrzyskiego. W pozostałe dni tygodnia w wakacjach z geologią uczestniczą grupy zorganizowane: grupy kolonijne, przebywające na pobycie wypoczynkowym w Górach Świętokrzyskich, jak i grupy dzieci i młodzieży m.in. z kieleckich klubów osiedlowych.
Relacja z dotychczas przeprowadzonych zajęć:
10.07.2013
POZNAJ ŚWIAT SKAMIENIAŁOŚCI I ZOSTAŃ PALEOARTYSTĄ
Wakacyjnie i geologicznie dziś było w Centrum Geoedukacji. Mali adepci geologii poznawali skały i zachowane w nich skamieniałości. Wyobraźnia dzieci nie ma żadnych ograniczeń, o czym przekonaliśmy się, oglądając dzieła uczestników Wakacyjnej Akademii Geologii. A potem już tylko wędrówka w przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich i podróż do wnętrza Ziemi. Z dawką wiedzy geologicznej, dobrym humorem i „akademickim” certyfikatem nasi młodzi „geolodzy” zakończyli kolejne zajęcia wakacyjne.
17.07.2013
SKARBNICA PEŁNA SKAMIENIAŁOŚCI
Kolejne zajęcia w ramach Wakacyjnej Akademii Geologii za nami. W haśle dnia dzisiejszego królowały skamieniałości, dlatego uczestnicy warsztatów mogli wcielić się w rolę paleontologów, poszukując śladów dawnego życia w naszej skarbnicy ze skamieniałościami. Paleontologiczni szczęściarze wytropili mnóstwo świadectw ciepłego jurajskiego morza, wyszukując skamieniałości ramienionogów, ostryg i małży. Ale to nie wszystko, bo dziś w Centrum Geoedukacji królowały również trylobity. Uczestnicy geologicznych wakacji wykonywali dziś maski trylobitowi, więc wszyscy niejako poczuliśmy się, jak te dawno wymarłe stawonogi. Zdecydowanie wyobraźnia młodych adeptów geologii nie miała granic, o czym możecie się przekonać się, oglądając galerię zdjęć. W następną środę znów będzie i geologicznie i wakacyjnie, jesteśmy co do tego przekonani w 100 procentach.
24.07.2013
NASZA WIETRZNIA
Geologiczna środa za nami. Podczas dzisiejszych warsztatów młodzi miłośnicy geologii poznawali charakterystykę najważniejszych skamieniałości regionu świętokrzyskiego oraz miejsca ich występowania, słuchając prelekcji przygotowanej przez Jerzego Jędrychowskiego pt. „Skamieniałe ślady życia w Krainie Tetrapoda”. Zajęcia teoretyczne były wspaniałym wstępem do kolejnego punktu zajęć, jakim było wyjście w teren. Podziwiając panoramę Kielc i okolic z punktów widokowych, rozmawialiśmy o kieleckich rezerwatach, szczególnie uwzględniając rezerwat Wietrznia. Co to jest rezerwat geologiczny? Dlaczego podlega ochroni? Co w rezerwacie jest zabronione? Jakiego typu skamieniałości występują w rezerwacie Wietrznia? Z tymi pytaniami zmierzyli się dziś nasi wakacyjni „geolodzy”. Meldujemy, że były to śpiewające odpowiedzi. Zajęcia tradycyjnie zakończyły się wręczeniem certyfikatów Wakacyjnej Akademii Geologii. Kolejna dawka geologicznej wiedzy już za tydzień.
Tekst: Martyna Sutowicz
Geopark Kielce