Ekspozycja była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie, a do Kielc trafiła dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i pomocy prezydenta Kielc. Na wystawę składają się 22 plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.
Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, a mecenasem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski. Organizatorzy dziękują za zgodę na ekspozycję dyrekcji Banku PKO BP Oddziału 1 w Kielcach.
Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego – przewoził tajne informacje z okupowanego kraju na Zachód. Wydelegowany przez AK najpierw został dwukrotnie przerzucony do getta, potem w przebraniu żołnierza niemieckiego wszedł do obozu przejściowego dla Żydów w Izbicy, następnie przekazał Rządowi Polskiemu w Londynie raport na temat zagłady Żydów i skali tej tragedii. Starania Polskiego Rządu i osobiste Karskiego (dotarł on do najwyższych przedstawicieli władz alianckich z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem na czele) nie przyniosły żadnych rezultatów. Rządy Zachodu nie podjęły działań mających na celu zmianę sytuacji Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.
Tekst: Stanisław Białek