Ekspozycje prezentować będzie stroje i akcesoria modowe oraz tkaniny użytkowe. Zobaczymy epokowe suknie, bluzki, spódnice, halki, gorsety, wachlarze, torebki, rękawiczki, a nawet guziki oraz zasłony, obrusy, szkło, ceramikę i meble. Ciekawostką będą także artykuły dziecięce, zabawki oraz secesyjny wystrój łazienki i akcesoria kosmetyczne sprzed stulecia. Zapewne zagadkę stanowić będą niespotykane już przedmioty, jak przyrząd do wydłużania palców czy szklane puszki na biszkopty, bombonierki i kompotiery. Zbiory pochodzą m.in. z muzeów z Krakowa, Płocka, Warszawy, Radomia oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Zebrane przedmioty to wyroby różnych wytwórni i związanych z nimi artystów, jak Emitó Gałłć, bracia Daum, Wilhelm Krałik, Johann Loetz Witwe, Pałlme Kónig, Kayser8iSon, WMF.
Na otwarcie ekspozycji „Galerie de La Belle Epoque. Secesyjne rzemiosło artystyczne” zapraszamy we wtorek, 28 maja, o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 20 września. Jej kuratorkami są Magdalena Silwanowicz oraz Anna Pietrzak z Działu Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycji towarzyszyć będą działania edukacyjne oraz eventy. Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty tworzenia witraży i zdobienia talerzy.
Warto dodać, że przed wernisażem, o godz. 17.30, w Pałacu Biskupów Krakowskich podpisana zostanie umowa o współpracy między Muzeum narodowym w Kielcach a muzeum w Novym Jicinie, w Czechach.