Kosmos wcale nie jest odległy. To tylko godzina jazdy samochodem, gdyby potrafił on poruszać się pionowo do góry - twierdził Fred Hoyle, brytyjski astronom.
Idea obchodów Dnia Kosmosu narodziła się w firmie Lockheed Martin Corporation w USA i zyskała poparcie NASA. Celem obchodów jest dotarcie do szerokiej liczby odbiorców oraz zachęcenie ich do poznawania i zgłębiania tajemnic kosmosu. Światowy Dzień Kosmosu stworzony został również, aby upamiętnić wydarzenia związane z odkrywaniem przestrzeni kosmicznej
Kosmos – dla jednych niewyjaśniona przestrzeń, dla innych obiekt badań, dla jeszcze innych naukowe ciekawostki z których nic nie wynika. Już w starożytności wydzielono kilkadziesiąt gwiazdozbiorów, które w znaczy sposób ułatwiały orientację na niebie. Wszystkie gwiazdy układają się w wielu miejscach w charakterystyczne konfiguracje, ciekawe jest, że wyobraźnia starożytnych obserwatorów pozwoliła im dostrzec w wielu gwiazdozbiorach podobieństwo postaci występujących w mitach. Do dnia dzisiejszego większości przypadków przetrwały nazwy poszczególnych gwiazdozbiorów, zaczerpnięte z mitologii greckiej. Wiemy, że obecnie niebo podzielone jest na 88 gwiazdozbiorów.
Z okazji dzisiejszego święta ciekawostki związane z kosmosem:
- obserwacje kosmiczne wskazują, że wszechświat istnieje od 13,6 - 13,7 mld lat
- średnica obserwowalnego wszechświata to około 93 mld lat świetlnych
- przeciętny Europejczyk ze swoich podatków wydaje na programy kosmiczne 15 euro rocznie, Amerykanin 110 euro, a Polak zaledwie kilkanaście groszy (The Green Paper, European Space Policy, 2003)
- około 8 minut i 20 sekund zajmuje światłu podróż ze Słońca do Ziemi (jesteśmy w odległości około 8,3 minuty świetlnej od Słońca)
- największym księżycem w układzie słonecznym jest Ganimedes Jowisza, 5 262 km średnicy