Z lektury pisma dowiedzą się Państwo, m.in. co oswoił Wojciech Siudmak, dlaczego 1 września w naszej filharmonii pojawi się twórca muzyki do „Love story” Francis Lai i jaki jest przepis na to, by kielczanie zobaczyli niebo u swoich stóp. Towarzysząc idei współpracy miasta z artystą, mocno trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.
Poza tym w numerze sporo miejsca poświęcamy architekturze i przestrzeni publicznej, począwszy od książki „Wrzask w przestrzeni” Piotra Sarzyńskiego po życzenia kielczan dotyczące wyglądu rynku.
Żegnamy artystę malarza docenta doktora Juliana Bartosika, byłego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i doktora Leonarda Owczarka, długoletniego pracownika Instytutu Historii UJK.
Relacjonujemy spotkanie z krytykiem i historykiem sztuki profesor Marią Poprzęcką, autorką książki „Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie”. Prezentujemy niezwykłą pasję Tadeusza Mielczarka, który tworzy nietypowe „krzyżówki”. Rozmawiamy z nowym szefem Instytutu Designu Michaiłem Bokoteyem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach Zytą Trych oraz z nauczycielką muzyki Ewą Dudkiewicz.
Najnowszy numer „Teraz” przynosi recenzję „Carycy Katarzyny” Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz „Amelki, Bobra i Króla na dachu” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Piszemy o Teatrze Zbożowym i o XXI Świętokrzyskich Dniach Muzyki, zapowiadamy wystawę secesyjnego rzemiosła artystycznego „Galerie de la Belle Époque”, która pod koniec maja zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Kielcach. Są recenzje plastyczne, fotograficzne, muzyczne i książkowe.
Andrzej Nowak snuje „Opowieści spod Świętego Krzyża”, Marzena Marczewska pisze o „boskości mężczyzny”, Piotr Kletowski o „nieśmiertelnym” kinie noir, a Zbigniew Masternak o „błotnym szaleństwie”.
Zapraszamy do lektury.
Tekst: redakcja miesięcznika "Teraz"