W pracowni artysty, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego, w Woli Grójeckiej, powstają pomniki, płaskorzeźby, medaliony, odlewy z brązu i rzeźby ceramiczne. Od dłuższego czasu artysta przygotowywał wystawę upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Piętnaście popiersi wielkich Polaków - Kościuszki, Witosa i Piłsudskiego oraz polskich pisarzy od Reja i Kochanowskiego po Gombrowicza i Iwaszkiewicza, a także liczne medaliony, formy porcelanowe i odlewy, w tym Matka Boska Katyńska wykonaną jedynie w dwóch egzemplarzach będzie można oglądać w sali wystawowej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki od 19 maja. Wystawę dopełnią medaliony sławnych olimpijczyków, muzyków, społeczników, artystów, naukowców i odkrywców. Patriotyczny wymiar wystawy podkreśli prezentacja dziesięciu odlewów orłów w brązie, które na przestrzeni dziejów występowały w polskich godłach i herbach.
Gustaw Hadyna - rzeźbiarz, urodzony w 1946 roku w Woli Grójeckiej. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. (dyplom w 1977 roku). Ma w swoim dorobku sześć wystaw indywidualnych (m.in. Ostrowiec Świętokrzyski, Warszawa, Kielce, Opole) i udział w pięciu wystawach zbiorowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie „Człowiek” - Warszawa (1975) oraz I nagrodę w III Plenerze Rzeźbiarskim w Kielcach (1976). Były dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Otwarcie wystawy "Ojcom naszym w 150. rocznicę powstania styczniowego" odbędzie się w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki 19 maja o godz. 16.00.
Źródło: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim