Przez krytyków estońskie animacje doceniane są przede wszystkim za to, że powstają w sposób tradycyjny - przy użyciu techniki rysunkowej czy animacji lalkowej, bez udziału programów komputerowych. Prezentowane w niedzielne popołudnia w maju i w czerwcu w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, estońskie animacje dla dorosłych oraz filmy fabularne opowiadają o historii i współczesności tego niewielkiego kraju nadbałtyckiego. Pierwsza projekcja już 5 maja o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Pokazy możliwe są dzięki współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce i są częścią obchodów przypadającej w tym roku 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Estonię. Do końca czerwca w Muzeum Dialogu Kultur w przestrzeni „Przedszkola tolerancji” prezentowana jest wystawa edukacyjna „Estonia – kraina rysunku”. Są to oryginały ilustracji do książek dla dzieci wykonane w różnych technikach, autorstwa dziewięciu najlepszych estońskich ilustratorów i ilustratorek. Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne. Dzieci dopowiadają historie do prezentowanych ilustracji, poznają najpopularniejsze estońskie motywy ludowe i odtwarzają je na specjalnie przygotowanych kartach projektowych, a także poznają ciekawostki związane z Estonią i oglądają estońskie filmy animowane opowiadające o małej Miriam, walce zająca i bałwana o marchewkę lub historii księżycowego kamienia, odkrywanej przez Lotte.
Program projekcji:
5 maja, godz. 16.00 – blok animacji dla dorosłych z wytwórni Nukufilm
„Brothers Bearhearts” – opowieść o trzech misiach artystach, którzy na co dzień zajmują się malowaniem obrazów. Bracia chcą wyjaśnić zagadkę śmierci ich mamy.
„Instinct” – artystyczna i nieco odbiegająca od oryginału wizja stworzenia świata
„Institute of Dreams” – marzenia senne niedźwiedzia mieszkającego na pustyni
Fox Woman – tydzień z życia lisicy lekkich obyczajów
12 maja, godz. 16.00 - blok animacji dla dorosłych z wytwórni Joonisfilm
„Villa Antropoff” – jeden ślub, jedno wesele i przybysz z innego kontynentu
„Divers in the rain” – opowieść o nurku i dentystce, których drogi ciągle się rozchodzą. Kiedy przyjdzie pora na zapalenie ostatniego papierosa?
26 maja, godz. 16.00 - film dokumentalny „Disco i wojna atomowa” - historia dzieciństwa w ZSRR. Film opowiada o czasach wojny informacyjnej, gdy komunistyczny reżim musiał walczyć z bohaterami kultury masowej, dostępnymi w oficjalnie zakazanej fińskiej telewizji.
2 czerwca, godz. 16.00 – film dokumentalny „Śpiewająca rewolucja” - opowieść o estońskich protestach społecznych z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Estonię. Protesty polegały na gromadzeniu się w jednym miejscu i wspólnym śpiewaniu zakazanych pieśni i hymnów. Przez trzy nadbałtyckie republiki byłej ZSRR: Litwę, Łotwę i Estonię utworzono łańcuch zwany Drogą Bałtycką, składający się z 2 mln ludzi.
16 czerwca, godz. 16.00 – „Taarka” – pierwszy film dokumentalny nakręcony w języku estońskiej tradycyjnej mniejszości etnicznej Seto.
23 czerwca, godz. 16.00 – animacje autorstwa Chintis Lundgren – surrealiostyczne historyjki o ptaszkach zamieszkujących Estonię oraz turystach odwiedzających ten kraj.
Tekst: Anna Latos-Paryska
Muzeum Narodowe w Kielcach