W tym roku Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM) obchodzi 20. rocznicę postania. Z tej okazji w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się debata poświęcona tej chorobie. Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Pierwszą poprowadzi Elżbieta Jasińska - neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, która przedstawi historię SM, epidemiologiczne aspekty choroby w porównaniu do innych krajów, najważniejsze definicje, objawy i sposoby leczenia SM. W drugiej części spotkania, które rozpocznie się o godzinie 13.15, doktor nauk medycznych Paweł Półrola z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zaprezentuje tematy dotyczące stresu i jego związków z SM, ćwiczeń, technik relaksacyjnych, alternatywnych sposobów leczenia oraz rehabilitacji i diety.
Debata odbędzie się 11 maja o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury Kielcach. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM), rozpoczęło swoją działalność w marcu 1993 roku. W tym samym roku odbył się pierwszy turnus rehabilitacyjno - leczniczy dla dwudziestu osób na oddziale neurologii szpitala w Morawicy k/Kielc. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego z Warszawy, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, jak również z organizacjami pozarządowymi województwa świętokrzyskiego, czego wynikiem był udział w Kieleckim Forum Stowarzyszeń i Organizacji Pozarządowych. W 1997 roku stowarzyszenie liczyło już 120 członków. W 2002 roku utworzone zostało biuro informacyjno - poradnicze oraz biblioteka zawierająca wydawnictwa na temat stwardnienia rozsianego. Głównym celem Kieleckiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane jest zrzeszanie osób chorych, ich rodzin oraz rehabilitacja fizyczna, psychiczna i społeczna, podnoszenie świadomości na temat choroby oraz sposobów jej leczenia. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 200 członków. Udziela pomocy osobom niepełnosprawnym chorym na stwardnienie rozsiane, organizuje spotkania, transport tych osób, pomaga członkom w załatwianiu spraw w różnych urzędach, organizuje grupy wsparcia, wspólne ogniska w plenerze, imprezy okolicznościowe i comiesięczne spotkania członków.
Więcej na temat Kieleckiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane znajduje się na stronie idn.org.pl/sm.kielce/strona1.html.