Program:
8 maja - kino "Etiuda", w godzinach od 8.00 do 14.00 - przegląd filmów dokumentalnych TVP Kraków, konkurs wiedzy o Pieninach
10 maja - kino "Etiuda", Galeria Fotografii MCK, BWA, w godzinach od 8.00 do 18.00 - wykłady audiowizualne, warsztaty rękodzielnicze, wernisaż wystaw: fotografii, malarstwa na szkle oraz haftu
11 maja - amfiteatr, w godzinach od 16.00 do 22.00 - szuka regionalna "Wesele góralskie", koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" oraz folkowo-rockowego "Turnioki"
Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy
Sztuka regionalna pt."Wesele góralskie"
W 1902 roku Jan Malinowski zakłada Kółko Amatorskie przy Straży Pożarnej w Szczawnicy. Tak rodzi się zespół, nazwany później imieniem swojego założyciela. Rok 1922 okazuje się przełomowy. Wtedy to właśnie Jan Malinowski, który powodowany miłością do tradycji swojego regionu gromadził oryginalne przyśpiewki i obrzędy, oddaje do realizacji sztukę regionalną „Wesele góralskie”. Staje się ona głośnym świadectwem folkloru Pienin. Życie górali pienińskich zostało w niej ukazane w bogatych zwyczajach weselnych, ujętych w unikatowej narracji. Z weselem zespół zjeździł całą Polskę i nie tylko, zawsze zdobywając nagrody i czołowe miejsca na przeglądach folklorystycznych, Świętach Gór czy Świętach Pieśni. Również dziś, poprzez aktywną działalność, zespół stara się być wierny dziedzictwu ojców i dziadów, dbając o to, by tradycja nie zaginęła, by została przekazana następnym pokoleniom. W 2012 roku zespół obchodził jubileusz 110-lecia oraz 90-lecia sztuki regionalnej „Wesele góralskie". Zespół otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Przyznana nagroda jest wyrazem uznania za ponad stuletnią działalność artystyczną kultywującą folklor górali pienińskich w jego autentycznej formie.
"Turnioki" - to zespół folkowy inspirowany muzyką góralską. To także grupa przyjaciół, którą skutecznie scalają dwie życiowe pasje – miłość do muzyki i gór oraz chęć współrealizowania się w muzycznej przygodzie, jaką jest wspólne muzykowanie. Historia powstania zespołu sięga roku 2000, kiedy to z inicjatywy lidera i gitarzysty zespołu Arkadiusza Wiecha powstał zespół składający się z sześciu muzyków, który przyjął nazwę "Turnioki" – pochodną od turni – ostrych skalistych szczytów górskich. Tę ostrość i zadziorność turni słychać w niejednej aranżacji utworów wykonywanych przez zespół. Od samego początku zespół rozpowszechnia muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych i ciekawych aranżacjach, niejednokrotnie zapuszczając się w rejony muzyki rockowej we wszystkich jej odmianach oraz reggae i pop. Zawsze jednak utwory zabarwione są elementami charakterystycznymi dla muzyki góralskiej. "Turnioki" zagrały ponad dziewięćset koncertów w kraju i za granicą, wydały cztery płyty autorskie i dwie z innymi wykonawcami. Zespół wystąpił w: TVP1, TVP2, TVP3, TV POLSAT, TV PULS, TV POLONIA w pierwszym kanale TV meksykańskiej nagrywając materiał o łącznej długości ok. 10 godzin. "Turnioki" są laureatami konkursów: Nowa Tradycja w Warszawie i Konkursu Muzyki Folkowej w Zakopanem 2002 roku i 2004 roku. .Występom "Turnioków" towarzyszyły orkiestry: Philharmonic Chamber Orchestra "Leopolis" (Lwów), Sinfonia Cracovia, Sinfonia Baltica, Filharmonia Pomorska, Filharmonia w Guadalajara (Meksyk). "Turnioki" wystąpiły na wielu ważnych w środowisku folkowym festiwalach min w:Sanoku, Kazimierzu, Warszawie, Zakopanym, Dolni Lomna (Czechy), Lipova Lazne (Słowacja) i prestiżowych imprezach np. "Gwiazdorskie Ostatki w Dwójce" TVP 2, Gala BCC w Warszawie, Przystanek Woodstock w Żarach.
Źródło: MCK w Ostrowcu Śwwiętokrzyskim