Czwartek, 21 marca 2019 - Benedykta, Lubomiry, Lubomira

ZOFIA CZECHLEWSKA : „W tańcu poszukuję wartości, emocji…” A A A

Czwartek, 19 lipca 2018 Autor: Krzysztof Irski
ROZMOWA z ZOFIĄ CZECHLEWSKĄ – cenioną tancerką, solistką, choreografem, doświadczonym pedagogiem, konsultantką 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W Wojewódzkim Domu Kultury prowadzi warsztaty taneczne z utalentowaną tanecznie festiwalową młodzieżą.

- Ukazało się właśnie na rynku bardzo interesujące wydawnictwo „Historia tańca”, w którym miałaś swój autorski udział.
- Tak, to jest album z moimi tekstami. Forma tego wydawnictwa była z góry  określona. Wcześniej powstała w tej samej oficynie „Historia teatru”. Wydawcy szukali pedagoga, choreografa, kogoś kto pracuje z młodzieżą i dziećmi, nie tylko z zawodowcami, kto mógłby w bardzo przystępny sposób, nie akademicki, przybliżyć czytelnikom historię tańca, ale nacisk był na nowoczesne formy i style. Miałam ogromny kłopot z wyborem najważniejszych aspektów historycznych, bo to przeogromny materiał do analizy. Ale, mam nadzieję, udało się…

- Jakiego klucza użyłaś?
-  Zaczęłam od starożytnej Grecji, tego czym w tamtych czasach był taniec, a był formą komunikacji wykorzystywaną w licznych obrzędach ku czci różnych bóstw, potem przeszłam do średniowiecza i tak przez wszystkie epoki, starając się w przystępny sposób opisać rolę tańca i jego znaczenie nie tylko dla kultury, ale też dla zwykłych ludzi. Ale zgodnie z założeniami wydawców, to miał być wstęp do najnowszej historii tańca, więc najwięcej miejsca poświęciłam trendom i twórcom dwudziestowiecznym, oczywiście z polskim wkładem w tę historię. Jest rozdział poświęcony tańcowi wyzwolonemu – modern dance, tańcowi towarzyskiemu, postaciom takim jak Michaił Fokin, Siergiej Diagilew, George Balanchine, Morice Bejart, ale także polskim instytucjom tańca, których wbrew pozorom nie jest mało, preferujących taniec współczesny, taniec nowoczesny, charakterystyczny i ludowy, który jest na końcu listy…
- To dziwne, bo przecież taniec ludowy jest istotny…
- …tak, ale jest zdaniem specjalistów, teoretyków tańca,  mało medialny. A szkoda. Ja  zrobiłam taki spektakl „Obertaniec-oberwaniec”, którego bazą był polski folklor, a konkretnie rytm oberka na ¾ według mojej autorskiej koncepcji od początku do końca. Stąd też moja nowa wizja folkloru tu na festiwalu w Kielcach.
- Który raz jesteś na HMFKMS?
- Drugi rok z rzędu jako konsultant, ale jako harcerka występowałam na pierwszym w 1974 roku z zespołem „Dzieci Płocka”.
- Powróćmy do historii. W którym okresie taniec był czymś więcej niż zabawą, swoistą grą towarzyską?
- To było na pewno w okresie baroku, dzięki Ludwikowi XIV, który stworzył Akademię Muzyki i Tańca w Paryżu. Wtedy funkcjonował kult tańca, każdy dworzanin, ktoś pełniący ważne funkcje na dworze, musiał umieć tańczyć. Potem bym wymieniła taniec salonowy w XIX wieku, taniec romantyczny i oczywiście pierwszy polski balet narodowy czyli „Wesele krakowskie w Ojcowie”, „Pana Twardowskiego” oraz wcześniejszy „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”, ale to była opera z elementami baletu. Dla mnie jednak najważniejszą epoką dla rozwoju i znaczenia tańca w życiu społeczno-kulturalnym to był na pewno barok.
- Pofilozofujmy trochę – co było wcześniej, taniec czy śpiew?
- Dla mnie taniec.
- To do czego tańczono?
- Wystarczył rytm, nawet śpiew ptaków…
- … uderzenia patykiem o kawałek drewna?
- … tak, nawet rytm serca wystarczył, ludzie szukali tego w sobie. Żyli z naturą i to ona podpowiadała. Zresztą, skąd ja biorę inspiracje do moich choreografii? Obserwuję ludzi, obserwuję zwierzęta, ptaki, wzajemne zachowania, relacje. Poszukuję w tym wszystkim wartości, emocji. To jest dla mnie najważniejsze.
- Czy taniec nowoczesny wypiera taniec towarzyski?
- Myślę, że tak. Na pewno. Taniec klasyczny ma sztywne ramy, których musimy się trzymać. W tańcu nowoczesnym mamy ten luz, czasem wystarczy to, co mamy w serduszku. Dzieci, zauważyłam tu na festiwalu, uwielbiają hip-hop…
- … przecież jesteśmy w Kielcach…
- no właśnie. Na koncercie inaugurującym tegoroczny festiwal było bardzo dużo zespołów hip-hopowych w różnych kategoriach wiekowych i były to grupy na bardzo wysokim poziomie. Dzieci to lubią. Moja forma choreograficzna jest inna. Bazą jest folklor. Szukam jakiegoś ciekawego motywu z którego wychodzę i potem łączę to z formami tańca współczesnego, klasycznego, troszkę z jazzem. Wychodzę troszeczkę poza pion… Wiesz co jest w tym najfajniejsze? Że te wszystkie techniki się dziś ze sobą łączą, mijają po drodze i każdy od każdego coś czerpie. Wydaje mi się, że to jest sposób na nową formę tańca.
- Dziękuję za rozmowę.
                                                                                                                     Rozmawiał Krzysztof Irski


 

Topienie marzanny

Polacy przywiązani są do tradycji i podtrzymują dawne obyczaje. Niektóre z obrzędów zatraciły już...

Moja pasja - fotografia

Zdjęcia pochodzącej z Kielc fotografki Emilii Pluty znalazły się na internetowej platformie...

Pełna micha 2019

13 marca 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert charytatywny na rzecz zwierząt.

XIII Świętokrzyski Przegląd Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim oraz VI w Języku Niemieckim

18 marca 2019 r., w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się przegląd teatrów w języku angielskim i...

Topienie marzanny

Polacy przywiązani są do tradycji i podtrzymują dawne obyczaje. Niektóre z obrzędów zatraciły już...

Koncert "Do Gwiazd" pamięci Bronka Opałki

W sobotę 23 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert "Do Gwiazd" poświęcony...

III Koncert charytatywny DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ

3 marca 2019 r w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się trzeci zimowy koncert charytatywny...

Do Gwiazd

23 lutego 2019 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się się koncert pamięci Bronisława...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 34 965 719
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności