Ale i w pozostałe weekendy nie brakowało atrakcji i dodatkowych wydarzeń: zagroda chłopska, obóz rycerski, widowiskowe walki na szable, opowieści zamkowego Kałamarza, nauka pisania gęsim piórem, średniowieczny jarmark czy pokazy płatnerskie. Wspomnieć należy dwudniową imprezę „
Zioła i czarownice”, podczas której odbywały się warsztaty zielarskie, można było spróbować lotu na miotle, a Zamek odwiedziły tysiące turystów, w tym z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch czy Stanów Zjednoczonych.
Należy też wspomnieć o popularnej imprezie „
Noc na zamku w Chęcinach”. Od maja do sierpnia było sześć takich nocy, a bilety zostały wyprzedane długo przed terminem. Pojawiły się też nowe atrakcje:
lapidarium z cennymi elementami architektonicznymi,
krzesło inkwizytora i
fotel czarownicy, które obok
klatki hańby czy
dyb stanowią swoistą
izbę tortur.
Ponadto na zamku dolnym stanęły stoliki i siedziska do gry w szachy, chińczyka czy karty. Swoje miejsce znalazło również zamkowe koło fortuny z postaciami historycznymi, na zamku górnym przy herbach stanęła niesamowita replika husyckiego wozu taborowego w skali 1:1. Wszystko to sprawia, że każdy odwiedzający wchodząc na zamek przekracza „
wrota czasu” i może poczuć ducha historii oraz przenieść się do mrocznych i tajemniczych czasów średniowiecza.
Monumentalna budowla zamkowa z rozbudowaną ofertą i atrakcyjnymi wydarzeniami przyciągnęła ogrom turystów. Na podstawie twardych danych statystycznych zapowiada się, że obecny rok będzie absolutnie rekordowy.
(na podst. not. pras.)