Pojęcia pierwotne to wystawa zadająca pytania, na które pozornie, każdy z nas zna odpowiedź. Dotyka pojęć, które czujemy pod skórą, i które są obecne do tego stopnia, że przestaliśmy się nad nimi zastanawiać. Matematyka mówi nam, że pojęcia pierwotne to takie, które uznawane są za fundamentalne, nie wymagające definicji. W codziennym rozumieniu, takimi pojęciami mogłaby być śmierć, wiara, czy pustka. Artyści uczestniczący w wystawie, jak w logice matematycznej, dokonują analizy, badają wzorce i wzajemne zależności. Nie stawiają jednak jednoznacznych tez, nie tworzą nowych pojęć – dekonstruują schematy myślowe, zapraszając w ten sposób do dyskusji i nowego spojrzenia na "to, co nie wymaga definicji".
W wystawie udział biorą:
- Jacek Berg Światło = Oświecenie?
Jacek Berg – twórca posługujący się różnymi mediami, pedagog i współwłaściciel BERG studio galerii w Olkuszu. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Czechach (2007), na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (2009) i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2016).
- Michalina Szymańska La Loba
Michalina Szymańska – rocznik ’83 – tłumaczka, dogo- i arteterapeutka, fotograficzka. Doświadczanie fotografii poprowadziło ją od niezaangażowanego studium anatomii owadów, przez dokumentację konfliktu izraelsko-palestyńskiego w kontekście praw człowieka, aż do zogniskowanej do wewnątrz kreacji świata-obrazu. Jako studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zgłębia temat mitu i baśni w obszarze międzypokoleniowego przekazu i pamięci. Jej projekt La Loba otrzymał wyróżnienie w kategorii "fotografii konceptualnej" Fine Art Photography Awards. Był również prezentowany w przestrzeniach galerii Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego.
- Agata Grzych Excess / Emptiness
Agata Grzych – kuratorka i uczestniczka ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Założycielka kolektywu Thinkpink Gang oraz właścicielka "Galerii u Agatki" we Wrocławiu.
Ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek: fotografia), magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (kierunek: fotografia) oraz podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim (kierunek: wiedza o sztuce).
Od 2014 roku jest wykładowczynią przedmiotu fotografia i film we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA, a od 2017 roku wykłada m.in. fotografię artystyczną, fotografię kreacyjną i fotoreportaż na Uniwersytecie Wrocławskim.
Kielecki Festiwal Fotografii FOTOPERYFERIE jest inicjatywą rozszerzającą przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych. We współpracy z Fundacją im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz najważniejszymi instytucjami kultury w Kielcach, festiwal – nie stroniąc od klasycznej fotografii i dawnych technik – otwiera się na nowe formy fotograficznej ekspresji oraz artystów interdyscyplinarnych.
Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej WINDA.