Czwartek, 18 czerwca 2026 - Elżbiety, Marka, Pauli

Wystawa o Stanisławie Mikołajczyku w Sandomierzu A A A

Poniedziałek, 23 czerwca 2025 Autor: Beata Kwieczko
W najbliższy wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu odbędzie się wernisaż nowej wystawy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przybliżającej sylwetkę i dokonania Stanisława Mikołajczyka. Wydarzenie stanowi zwieńczenie projektu edukacyjnego z cyklu „Wtorki z historią najnowszą”, którego pierwsza edycja odbywała się w Sandomierzu.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać wykładu dr Marzeny Grosickiej pt. „Stanisław Mikołajczyk i jego partia w walce o demokratyczny kształt państwa. Referendum 30 czerwca 1946 r.”. W wydarzeniu weźmie udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, który dokona oficjalnego otwarcia wystawy. Będzie mu towarzyszył dr Michał Zawisza – autor wystawy, pracownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach.

Najnowsza wystawa jest poświęcona Stanisławowi Mikołajczykowi, jednemu z najważniejszych polityków polskich trzeciej i czwartej dekady XX wieku. Przed 1939 r. przewodził Stronnictwu Ludowemu, największej partii politycznej, opozycyjnej wobec rządzącej sanacji. W latach II wojny światowej znalazł się we władzach RP na uchodźstwie, pełniąc funkcję premiera (1943–1944). Po zakończeniu wojny stanął na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego – dążył do przeprowadzenia wolnych wyborów, w ten sposób próbując odsunąć komunistów od władzy. Fałszerstwa wyborcze, a następnie realna obawa przed represjami zmusiły go do powtórnej emigracji. Do końca życia pozostał krytykiem komunizmu i symbolem walki o uniezależnienie Polski od Związku Sowieckiego.

Wystawa zostanie otwarta 24 czerwca o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu.

Seria spotkań edukacyjnych i popularnonaukowych „Wtorki z historią najnowszą” rozpoczęła się w lutym 2025 roku. Dzień z historią najnowszą rozpoczynały zajęcia dla dzieci i młodzieży. Organizatorom udało nam się przeprowadzić 12 zajęć, podczas których przedstawiono 9 zagadnień z historii Polski XX wieku. Łącznie w spotkaniach z pracownikami Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach wzięło udział około 340 uczniów z Sandomierza i okolic.

Ważną częścią „Wtorków z historią najnowszą” były otwarte wykłady, prezentacje oraz dyskusje, które prowadzili pracownicy Wydziału Archiwalnego i Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach. Uczestniczyło w nich 80 osób. Podczas „Wtorków…” przedstawione zostały najciekawsze materiały archiwalne przechowywane w Delegaturze IPN w Kielcach (luty 2025 r.), uczestnicy wysłuchali wykładu poświęconego świętokrzyskim Sprawiedliwym i Ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej (marzec 2025 r.). W kwietniu 2025 r. zaprezentowana została historia życia i śmierci Katyńczyków pochodzących i związanych z regionem sandomierskim. W maju i czerwcu 2025 r. wygłoszono wykłady poświęcone początkom tzw. władzy ludowej w Polsce, a w rzeczywistości poddania Ojczyzny komunistycznemu zniewoleniu.

Dzięki gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej do Sandomierza trafiło pięć wystaw edukacyjnych. Wystawa „Stanisław Mikołajczyk” podsumuje projekt. Ekspozycję będzie można oglądać do końca lipca.

W ramach „Wtorków z historią najnowszą” do archiwum Delegatury IPN w Kielcach, a faktycznie do narodowego zasobu archiwalnego trafiły materiały historyczne. To dwa zbiory „pamiątek” po Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Obie kolekcje przekazały Córki Zamordowanych na Wschodzie.


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach

ZDJĘCIA

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 331 022
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności