Plener zorganizowała grupa nieformalna “Kwiatki w betonie”, która specjalizuje się w odkrywaniu nowych znaczeń i kontekstów w przestrzeni publicznej oraz ich dokumentacji. Tym razem oprócz poszukiwań czysto fotograficznych było też spotkanie z historią. Stąd też przed plenerem można było obejrzeć stare fotografie Wiśniówki i życie jej dawnych mieszkańców, obejrzeć film “Szmaragdowe miejsce” autorstwa młodzieży, która uczęszcza do świetlicy w Wiśniówce. Dzięki prezentacjom można było również zapoznać się z teoretyczną stroną fotografowania. Z powstałych podczas pleneru ponad tysiąca zdjęć wybrano trzydzieści. Wernisaż odbył się w świetlicy Wiśniówka 10 grudnia 2017 roku. Działania zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
“Kwiatki w betonie” to ogólnopolskie przedsięwzięcie realizowane społecznie przez grupę zapaleńców, dla których ważne są dzieła sztuki użytkowej zdobiące przestrzeń publiczną, powstałe w czasach powojennych do roku 1989. Mała architektura, rzeźby, witraże, murale i inne zdobienia elewacji budynków dodawały koloru szaro-burej rzeczywistości PRL-u. Celem działań grupy jest zwrócenie uwagi na odchodzące bezpowrotnie “kwiatki w betonie”.
Działania rozpoczęły się 9 marca 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Masłowie. Podczas inauguracji odsłonięto po renowacji witraż artysty rzeźbiarza Adama Wolskiego oraz zaprezentowano fotografie Pawła Pierścińskiego dokumentujące twórczość artysty. Nestor Kieleckiej Szkoły Krajobrazu od początku wspierał grupę. W ciągu 5 lat udało się stworzyć imponujący zbiór zdjęć. Zorganizowano szereg wydarzeń artystycznych, jak happening “Goździk dla sztuki” czy plenery z udziałem mistrzów, takich jak Jerzy Piątek oraz innych cenionych, fotografów. Odbył się też plener w dawnym budynku Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, przy ul. Leśnej, pod opieką merytoryczną Mariana Rumina, dawnego dyrektora BWA. Powstałe prace w formie fotografii można było oglądać między innymi na wystawie w Muzeum Historii Kielc oraz w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach, gdzie kilka miesięcy temu hucznie obchodzono pięciolecie działalności “Kwiatków w betonie”.
Dokumentowane obiekty to głównie prace z Kielc. Plenery fotograficzne organizowano też w Chmielniku, Rakowie Daleszycach, czy Bodzentynie. Bogaty jest zbiór fotografii nadesłanych z okolicznych miast, np. z Ożarowa czy Ostrowca Świętokrzyskiego. Zdarzają się też zdjęcia z oddalonych regionów Polski oraz zza granicy.
Więcej informacji o inicjatywie grupy „Kwiatki w betonie” dostępnych na stronie: www.kwiatki-w-betonie.blogspot.com, www.facebook.com/kwiatkiwbetonie oraz pod adresem mailowym: e-mail: kwiatkiwbetonie@gmail.com
Wystawa czynna będzie w holu dolnym Wojewódzkiego Domu kultury od 15 stycznia 2018 roku. Wstęp wolny.