Czwartek, 18 czerwca 2026 - Elżbiety, Marka, Pauli

Wystawa „IUBILAEUM” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach A A A

Piątek, 27 czerwca 2025 Autor: Beata Kwieczko
W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach została otwarta wystawa jubileuszowa pt. „IUBILAEUM”. Na ekspozycji można zobaczyć gotyckie dzieła z terenu diecezji kieleckiej – w tym wyjątkową figurę św. Krzysztofa wykonaną przez Wita Stwosza.

Wystawa „IUBILAEUM” powstała z okazji Roku Jubileuszowego, 220. rocznicy utworzenia diecezji kieleckiej i 20. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Na ekspozycji znajdują się pieczołowicie spisywane, dekorowane księgi, monstrancje w formie wnętrz miniaturowych katedr, barwne i wypełnione symboliką obrazy oraz rzeźby tworzone zręcznym dłutem rzeźbiarzy, nadającym drewnu niezwykłej lekkości.

Eksponaty pochodzą z terenu diecezji kieleckiej. Wśród nich jest wyjątkowa figura św. Krzysztofa wykonana przez Wita Stwosza. Obiekty świadczą o głębi i pięknie często źle rozumianej epoki średniowiecza i zaprezentują duchowe bogactwo wiary katolickiej, znajdującej swój wyraz w sztuce.

Wystawę można oglądać do 26 października w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.


Źródło: Muzeum Diecezjalne w Kielcach

ZDJĘCIA

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 331 471
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności