Próby rozpoczną się już 28 listopada, pokaz przedpremierowy zaplanowany jest na 3 lutego 2024 r.
Helgi pęka (oryg. Helgi Þór rofnar | 2019) to sztuka autorstwa islandzkiego dramaturga Tyrfingura Tyrfingssona. Tyrfingsson (ur. w 1987 r.) studiował na Islandzkim Uniwersytecie Artystycznym, w Akademii Janáčka w Brnie oraz na Goldsmiths, University of London. W 2014 r., w Teatrze Miejskim w Reykjaviku, odbyła się premiera jego pierwszej sztuki sztuki pt. Niebieskie oczy (Bláskjár). Kolejna – Zjadacze ziemniaków (Kartöfluæturnar) zebrała kolekcję pięciogwiazdkowych recenzji. Premiera Helgi pęka (Helgi Þór Rofnar) odbyła się w styczniu 2020 r.
W październiku 2021 r. w Islandzkim Teatrze Narodowym miała miejsce premiera najnowszej sztuki autora, zatytułowanej Siedem bajek o wstydzie (Sjö ævintýri um skömm).
Helgi pęka (Helgi Þór rofnar) to zabawna, mocna i ekscytująca sztuka o tym, czy człowiek może uciec od swojej roli społecznej, od swojego losu i przestać wierzyć w przepowiednie.
Marta Streker – zwyciężczyni otwartego naboru na koncepcję spektaklu według dramatu Helgi pęka Tyrfingura Tyrfingssona – reżyseruje w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce.
Zadebiutowała Tragedią Coriolanusa W. Szekspira w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (2016). Była asystentka M. Zadary przy spektaklach: A. Mickiewicz Dziady, Teatr Polski we Wrocławiu; F. Schiller Zbójcy, Teatr Narodowy w Warszawie; Biblia 3, Teatr Nowy w Warszawie; B. Brecht Matka Courage i jej dzieci, Teatr Narodowy w Warszawie. Drugą reżyserką przy produkcji Dziadów część III (2015) i Ustęp (2016), A. Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu, reż. M. Zadara).
Reżyserka albumu audiowizualnego Polskie rymowanki albo ceremonie A. Błażewicza, za który była nominowana do Nagrody WARTO 2020 i Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2021.
Od 2021 roku wykłada w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na kierunku reżyseria i Wydziale Aktorskim.
_______
Źródła: Teatr im. St. Żeromskiego | stekermarta.com | internet