Flaga jest jednym z najważniejszych symboli państwowych. Społeczności, mieszkańcy miast, narody, czy wspólnoty państw chętnie deklarują za jej pomocą swoją przynależność. Jednak oprócz tego formalnego i emocjonalnego znaczenia i kontekstu, flaga ma jeszcze jeden, również ważny. Każda flaga jest projektem graficznym, czerpiącym z charakterystycznej palety kolorystycznej, wypracowanych layoutów, zestawień i symboliki. Gdy rozbijemy je na poszczególne elementy, okazuje się, że jest to zestaw podstawowych figur geometrycznych, którym przypisano barwę i nierzadko opatrzono je charakterystycznym wyróżnikiem.
Flagi w niesamowity sposób łączą ze sobą prostotę projektu i wagę tożsamości danej społeczności.
Podczas wykładu
"Fun with flags. Projektowanie flag narodowych" słuchacze dowiedzą się:
- Jaki flagi narodowe reprezentują społeczeństwo? Jak i kto je projektuje?
- Co oznaczają poszczególne symbole?
- Jaka barwy są przypisane flagom krajów z danych kontynentów?
O projektowaniu flag narodowych opowie Michał Chojnacki – projektant graficzny, koordynator projektów, kurator wystaw, art director, założyciel studia projektowego Studio Warto.
Minimalizm w projektowaniu, wpływy Bauhausu, japońskie projektowanie graficzne XX wieku, historia sztuki i plakatu, tradycyjne techniki drukarskie, muzyka, podróże oraz biathlon – tutaj szuka, z tego czerpie inspirację i radość.
Źródło: Instytut Dizajnu w Kielcach.