Boznańska, znana głównie z malowania portretów, tworzyła fantastyczne martwe natury, a jej przedstawienia kwiatów to szczególne mistrzostwo sztuki botanicznej, kunszt wrażliwości i posługiwania się kolorem. Poznanie obrazów kwiatowych Boznańskiej było dla uczestników zajęć ważnym doświadczeniem i stanowiło silną inspirację do własnej twórczości.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace na papierze i płótnie zrealizowane techniką akwarelową, olejną oraz gwaszem.
Prace wykonane zostały przez grupy osób w wieku 7–9 lat, 10–15 lat oraz dorosłych.
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lipca 2024 r. w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej została podjęta z okazji przypadających w 2025 r. 160. rocznicy urodzin i 85. rocznicy śmierci artystki.
W uzasadnieniu napisano:
Obrazy Olgi Boznańskiej należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki, a jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej.
Boznańska, choć jej kariera rozwijała się za granicą, przez całe życie pozostała silnie związana z Ojczyzną. Przyjeżdżała na dłuższe pobyty do rodzinnego Krakowa, regularnie wysyłała swoje obrazy na krakowskie i warszawskie wystawy, należała do polskich stowarzyszeń artystycznych.
Wielokrotnie nagradzana na wystawach sztuki, Boznańska w 1912 roku została także odznaczona francuską Legią Honorową, a w 1937 roku otrzymała Grand Prix na wystawie powszechnej w Paryżu. Nie zapomniano o niej także w niepodległej Polsce. W latach trzydziestych malarkę uhonorowano nagrodą artystyczną Warszawy oraz orderem Polonia Restituta.
Wyrażając uznanie dla wybitnego dorobku Olgi Boznańskiej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu artystycznych dokonań malarki, ustanawia rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej.
_______
Źródła: Ośrodek Kultury "Ziemowit" | Sejm.gov.pl