Ewa Gałązka, kurator wystawy: – Spójrz na te zdjęcia i zanurz się w nich, bądź w danej chwili. Bądź uważny! Prezentowane prace, poza kontekstami łączącymi je z historią i teorią fotografii, koncepcjami pejzażu i Natury w sztuce, malarstwem form, ich niepokojem, przenikaniem i zmiennością, aż po abstrakcję, mają jeszcze jeden bardzo interesujący wymiar, istotny w kontekście XXI wieku – są swoistą medytacją. Jest w nich droga do wyciszenia i spokój, skierowanie się ku Naturze. Ona zachwyca, ale pozwala też na skupienie i zatrzymanie w rozciągniętym w czasie TERAZ. Jest w tych fotografiach coś, czego nam tak bardzo w ostatnim czasie brakuje. Obecność w teraźniejszości, która, choć przemijająca, pozwala na głęboką refleksję odnosząca się do wieczności Natury i jej zmiennej trwałości. [...]
Piotr Wypych urodził się 5 września 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Tam też mieszka i tworzy. Z wykształcenia jest leśnikiem. Studiował grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (dyplom w 1995 r.) oraz fotografię pod kierunkiem prof. Zbigniewa Zegana (aneks do dyplomu w 1995 r.). Jest doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2013 r.). Członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, członkiem honorowym Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku oraz członiem Zarządu Stowarzyszenia Historyków Fotografii. Współpracuje z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym.
Od początku lat 90. XX w. zajmuje się naukowo badaniami nad małą architekturą sakralną w Polsce środkowej. Jego twórczość skupia się na fotografii pejzażu, fotografii abstrakcyjnej, fotografii architektury, dokumencie, fotografii portretowej oraz fotomontażu. Rzeźbi, rysuje i zajmuje się projektowaniem graficznym, uprawia precyzyjne ilustratorstwo atlasowe. Artysta ma w swoim dorobku znaczące projekty. Piotr Wypych jest autorem i współautorem 11 albumów fotograficznych. Ma na swoim koncie ponad sto wystaw w kraju oraz zagranicą.
_______
Źródło: ZPAF OŚ