Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 r. w Borszowicach w województwie świętokrzyskim. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Fotografuje od 1974 r.
Artysta ma swojej kolekcji wiele nagród, medali i wyróznień – został uhonorowany między innymi Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych oraz Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Dla Kultury Polskiej". Jest także dwukrotnym laureatem Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca (w 2010 i 2019 r.).
Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie, Pradze i in.
Zbigniew Podsiadło jest autorem kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych: Reakcje (1977), Fotografie (1979), Etiuda Śląska (1984), Cykle Fotograficzne (1985), Akt i Portret (1986), Prowincja (2003), Łemkowyna (2005), Tożsamość Miejsca (2010), Tajemnica Tryptyku (2013), W Szarościach (2014), Igrzysko Boże (2015), PODSIADŁO (2017), Fotografie (2018), Wspomnienia (2019).
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, we Włoszech i w kolekcjach polskich wielbicieli sztuki.
W uznaniu wybitnych osiągnięć twórczych artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.
"Prowincja" jest cyklem, który powstaje od lat 70. XX wieku. Perspektywa retrospekcji pozwala na wyłonienie przemian, ale i ciągłości w fotograficznym obrazowaniu problematyki określonej tytułem. Autor realizuje swoje prace w miejscach, których aura, klimat istnieją jakby poza czasem. Jego fotografie są autorską interpretacją otaczającej rzeczywistości, świadectwem aprobaty i internalizacji konstruujących ją wartości. Obrzeża, małomiasteczkowość, peryferia, to tam odnajduje koloryt tworzony przez specyficzny krajobraz, lokalną architekturę i wypełniających je treścią ludzi. Istnieją miejsca oddalone od cywilizacyjnych wpływów XXI wieku przez zapomnienie i marginalizację i takie, które zachowują świadomie dawne struktury. To właśnie one są przedmiotem fascynacji fotograficznej Zbigniewa Podsiadły. Autor nadaje im refleksyjny charakter, dzięki czemu zachowują aktualne znaczenia. [ZPAF OŚ]
_______
Źródła: ZPAF OŚ | Katowice – Miasto Ogrodów