Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w kategoriach komiks, ilustracja i rysunek. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, jednak punktem wyjścia dla jej poszukiwań jest malarstwo. W swoich pracach szuka wspólnego pola dla systematyczności i przypadku. W jej twórczości malarskiej dużą rolę odgrywają eksperymenty technologiczne. Ilustracje realizuje głównie w technice grafiki wektorowej.
Artystka ma na koncie 27 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 100 wystaw zbiorowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje prace pokazywała dotychczas w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Turcji, Chorwacji, Rumunii, Japonii, Iranie, Serbii, Iraku, Egipcie, Indonezji i Portugalii. Od 2020 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Toruński.
Alicja Wieczorek o swoich pracach:
Moje rysunki to skojarzenia przypadkowych form, myśli, odczucia – twory plastyczne powołane do życia bez konkretnych intencji, ilustrujące nie tylko przelotne refleksje, ale również treści kryjące się w podświadomości.
Bardzo istotną rolę w procesie twórczym pełni etap koncepcji, którego ważnym elementem jest tworzenie szkiców – artystycznych notatek. Dla mnie szkice nie zawsze są tylko wstępem do większej realizacji. Same w sobie stanowią gotowe i niepowtarzalne dzieła. Przekonuje mnie ich spontaniczny charakter. Każda sytuacja, słowo, emocja odebrane z otoczenia w chwili tworzenia, ma swoje odzwierciedlenie w tych pierwotnych i szczerych wytworach. Powracające w rysunkach motywy są zupełnie jak sny, wizje podświadomości mówiące o mnie niekiedy o wiele więcej niż sama chciałabym wiedzieć.
Jednym z celów wystawy jest zwrócenie uwagi odbiorców na indywidualność jednostki. Nie tylko twórca realizuje swoje dzieła we własny, indywidualny sposób, również odbiorca interpretuje artystyczną realizację na podstawie przeżyć, własnych doświadczeń, cech osobowości, jak również kontekstu miejsca, czasu i przestrzeni. Pielęgnując twory wynikające z podświadomości, dając im oprawę i kontekst, daję odbiorcom pretekst do przyjrzenia się temu co niewidzialne, terytorium naszej psychiki, jego jasnej i ciemnej stronie.
_______
Źródła: Galeria Sztuki Współczesnej "Oranżeria" | https://ws.ujk.edu.pl/alicja-wieczorek/