Tego wieczoru Anna Sikorzak-Olek i Orkiestra Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Jacka Rogali wystąpią w czterech utworach znanych kompozytorów:
- C. Debussy Mała suita,
- M. Hertel Athos koncert na harfę i orkiestrę,
- P. Czajkowski Walc z baletu Jezioro łabędzie,
- M. Ravel suita Moja matka gęś.
Wspaniała muzyka Klaudiusza Debussy’ego przeniesie nas wprost na urokliwie uliczki wiosennego Paryża. Cechy impresjonizmu – lekkość, delikatność, zwiewność – odnajdziemy w czteroczęściowej Małej suicie.
Pewne skojarzenia z impresjonizmem zauważymy również w utworze Athos Concerto na harfę i orkiestrę (2008) Mikołaja Hertla. To utwór inspirowany pobytem kompozytora w Grecji – jej naturą, kulturą, historią, a przede wszystkim tytułową Świętą Górą Athos. Kompozycja jest bardzo energetyczna i słoneczna oraz znakomicie oddaje koloryt Grecji i klimat Morza Śródziemnego, co podkreśla solowa partia harfy.
Balet Jezioro łabędzie od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiada m.in. o potędze miłości.
Klamrą spinającą koncert będzie utwór drugiego, obok Debussy’ego, przedstawiciela impresjonizmu Maurycego Ravela. Usłyszymy pięcioczęściową orkiestrową wersję suity „Moja matka gęś”. To z kolei powrót do świata dziecięcych baśni.
Anna SIKORZAK-OLEK
Absolwentka AM im. F. Chopina w Warszawie, uczennica prof. Urszuli Mazurek. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza wykonała i nagrała ponad 20 koncertów polskich kompozytorów, m.in: P. Mossa, M. Ptaszyńskiej, J. Maksymiuka, B. Schaeffera, A. Tansmana. Dokonała archiwalnych nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Przywróciła polskiej kulturze utwory na harfę M. Popławskiego, F. Nowowiejskiego i nieznanych kompozytorów z XVIII wieku ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Nagrała ponad 100 ścieżek dźwiękowych do filmów z muzyką m.in. W. Kilara, J. P. Kaczmarka, K. Dębskiego, P. Mykietyna, P. Szymańskiego i wielu innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy z nich były nominowane do nagrody Fryderyki. Jako pedagog zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce oraz komponowaniem drobnych utworów dla dzieci. W 2009 r. założyła Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” oraz wydawnictwo muzyczne „Polska Muzyka Harfowa”. Prowadzi unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Harfowego i Stowarzyszenia Uniwersyteckiego „Fides et Ratio” działającego przy UKSW w Warszawie. W 2008 r obroniła doktorat w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest adiunktem tej uczelni
Jacek ROGALA
Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną (kompozycja w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, dyrygentura u Marka Pijarowskiego). Od 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. W latach 90. był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, współpracował z Capellą Bydgostiensis i przebywał na stypendium im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. Pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, kierował również Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II PR. Był prezesem i wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM. Dokonał prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płytę z nagraniem utworu 3 dla 13 uhonorowano dwoma Fryderykami. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płyty We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi na pierwszy koncert w nowej siedzibie. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ZAPRASZA -
na koncert symfoniczny "Walentynkowe Rozmaitości", piątek, 11 lutego 2022, o godz. 19.00.
Bilety do nabycia w kasie Filharmonii.
Źródło: J. Mroczek-Gil - FŚ