Mniej znane są utwory sceniczne, do których należy „Teatr Pietruszki. Widowiska kukiełkowe”. W zbiorach biblioteki Muzeum Zabawek i Zabawy przechowuje pierwsze wydanie książki z 1953 r., wydane przez „Naszą Księgarnię”, z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego i uwagami reżyserskimi Jana Wilkowskiego. To świadectwo epoki socrealizmu, jeden z utworów dla dzieci promujący obowiązujący model wychowania, w którym praca i nauka w służbie ojczyzny miały najwyższą wartość. Ale to również dowód fascynacji Jana Brzechwy kukiełkowymi teatrzykami dla dzieci, które w czasach jego młodości wędrowały odpodwórka do podwórka.
W przedmowie do książki autor pisał: „W dalekich latach mojego dzieciństwa marzyłem, podobnie jak moi rówieśnicy, że z czasem, gdy urosnę, będę posiadał własny parawan i własnego Pietruszkę” [popularny rosyjski bohater teatru kukiełkowego]. Pomimo nasycenia ideologią teksty są zabawne, z elementami groteski. Może spodobają się także współczesnym dzieciom?
W roku 1955 roku „Teatr Pietruszki” miał premierę na profesjonalnej scenie Teatru Lalek przy Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu, a w latach 60. sztuka była pokazywana wielokrotnie, m.in. w teatrze „Banialuka” w Bielsku-Białej czy krakowskiej „Grotesce”. „Teatr Pietruszki” to również materiał do zabawy w teatr – dla domowych, przedszkolnych czy świetlicowych przedstawień, tak niezwykle popularnych w latach 50. i 60. XX w.
Po latach utwory sceniczne Jana Brzechwy wydała „Nasza Księgarnia” w tomie „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki” (2017 r.)
Źródło: MZiZ
Opracowanie: Anna Myśliwiec