Artysta od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym, odwołując się do sztuki średniowiecznej i surrealnej. Trzon twórczości Urbanka budują dzieła o rozbudowanej narracji formalnej. Inspiracją jest dla niego sfera sacrum, która nie ogranicza się do jakiegokolwiek kręgu religijnego, ale odwołuje się do ezoteryki, okultyzmu, psychoanalizy, a w szczególności do antropologii kultury.
Piotr Urbanek swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych – w Polsce i poza granicami kraju, m.in. w USA i Irlandii. Ma na koncie szereg nagród, w tym m.in. nagrody rektora Uniwersytetu im Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie MSZ Polska dla wszystkich.
Ufodziciel II. Bizarriusz polski
W ramach najnowszej wystawy pod zagadkowym tytułem Ufodziciel II. Bizarriusz polski Piotr Urbanek przedstawia kilkanaście premierowych prac malarskich wykonanych w technice olejnej na płótnie. Dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy, wyjaśnia, że prace nacechowane są pietyzmem i dbałością o każdy szczegół. Tworzą one cykl spójny stylistycznie.
– Autor poddaje analizie własne sny, które przetwarza w obrazy. Niektóre przedstawienia kojarzą się z literaturą lub powieścią graficzną, inne natomiast z motywami przeniesionymi z filmów. Tytuł obrazu wydaje się być przewodnikiem po świecie wizji artysty, który wypełnił swoje płótna wyimaginowanym pejzażem, gęstą strukturą figur i symboli ujętych w konwencji horror vacui. Przestrzeń jest umowna, wypełniona "akwatycznym" błękitem – sugerującym substancję snu – zaburzona jest nienaturalnej wielkości postaciami, przedmiotami, czy dekoracyjnymi elementami architektury. Sceny przypominają te rodzajowo-alegoryczne, czy religijno-wizyjne, które obecne były w malarstwie średniowiecza i renesansu – Hieronima Boscha i Pietera Bruegla, czy też w późniejszym malarstwie wybranych surrealistów. Równolegle dzieła wpisują się w nurty kojarzące się z estetyką zwaną magicznym realizmem – tłumaczy dr Katarzyna Sadrak.
Jak dodaje kurator wystawy, wizje malarskie Piotra Urbanka są wynikiem wieloletnich poszukiwań, badań i eksperymentów, a także doskonalenia warsztatu malarskiego, dzięki czemu są spójne w przekazie i potrafią wciągnąć widza w swój zagadkowy świat.
Wystawę Ufodziciel II. Bizarriusz polski można będzie podziwiać od 21 lipca do końca sierpnia w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach.
W czwartek 21 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż i spotkanie z artystą.
Źródło: Grupa Goldenmark