Piątek, 19 kwietnia 2024 - Alfa, Leonii, Tytusa

Tajemnice teatru A A A

Piątek, 9 kwietnia 2021 Autor: Edyta Ruszkowska
Malowidła ukryte pod zabytkową boazerią nie są najciekawszym znaleziskiem podczas modernizacji Teatru im. Stefana Żeromskiego. Odkryto także kolejne polichromie, które pokazują, że gmach teatralny był wykonany z ogromnym przepychem.

Remont siedziby kieleckiej sceny dramatycznej przy ulicy Sienkiewicza 32 w Kielcach rozpoczął się w lutym.  Zdemontowane zostały elementy, które będą podlegać konserwacji. W całości już zdjęta została boazeria, natomiast pozostał jeszcze fragment żeliwnej klatki schodowej, który też na czas remontu trafi do renowacji. Pod boazerią odkryte zostały malowidła. To znalezisko wzbudziło sensację i wstrzymało prace. Kolejne badania pozwoliły odkryć o wiele ciekawsze malunki, w wyższej części klatki schodowej.

- Prace konserwatorskie jeszcze się nie odbywają, prowadzone są natomiast badania. Znamy ten teatr z literatury, zdjęć niestety nie mamy. Dzięki poczynionym odkryciom wiemy, jak ta klatka wyglądała. Będzie to na pewno dużym zaskoczeniem dla wszystkich, bo kolorystyka jest diametralnie różna od tego, co widzimy obecnie - mówi Grzegorz Wiatr, konserator zabytków.

Grzegorz Wiatr wyjaśnia, że pomysłodawca i główny fundator kieleckiego teatru, Ludwik Stumpf chciał pokazać przepych.

- Zrobiliśmy odkrywki dwóch najstarszych warstw malarskich. Dla nas najcenniejsza jest turkusowo-zielona, piękna bordiura ze złoceniami. Bardzo klasyczny, dostojny układ. Wiemy jak to było rozmieszczone, jaka była kompozycja, i na podstawie tych badań, później, na odpowiednim etapie, odtworzymy pierwotną kolorystykę - zapowiada .

Znane są także dalsze losy polichromii, która została odkryta pod boazerią. Malowana imitacja drewna zostanie poddana konserwacji zachowawczej i ponownie zasłonięta - wyjaśnia konserwator.

- Boazerie są integralną częścią klatki schodowej. Powstały razem z tą żeliwną, piękną klatką, która jest z odlewni z Bliżyna. My ją uważamy za oryginalną, bo została opisana podczas otwarcia tego miejsca, w 1879 roku. To malowidło, które zostało odkryte pod boazerią, to jest zagadka, nie pokrywa się z istniejącą klatką schodową - tłumaczy Grzegorz Wiatr.

Dalsze badania klatki schodowej być może pozwolą odkryć, czy pozostały ślady po jakiejś innej klatce schodowej, która pasowała do malowidła ukrytego pod boazerią. Jeżeli taka była, musiała być wkuta w ścianę. Może się też zmienić wygląd samej drewnianej boazerii. Trwają badania nad jej pierwotną kolorystyką. Odmieni się wygląd dużej sceny i widowni. Już dziś można powiedzieć, że zalśni złotem. Powrócą także nieznane dziś elementy.

- Badania były poprzedzone kwerendą w materiałach archiwalnych, w których zachował się zapis - ktoś chwalił, że nad sceną jest atrakcyjna belka, na której jest cytat z Horacego, a także herb Kielc. Dziś już tego nie ma. Ta belka została zdemontowana w latach 30. XX wieku. Pojawiło się pytanie, czy zachował się jakiś ślad po niej, który dałby nam wiedzę, w jakiej technice był wykonany, jaki był krój czcionki, jej kolor, jakie było tło. Dla konserwatorów to jest bardzo cenna wiedza dla konserwatora, i to udało się ustalić - wyjaśnia.

Napis brzmiał: „Omne tulit punctum, qui miscuit utile dulci”, co znaczy „Ten zdobył uznanie wszystkich, kto połączył przyjemne z pożytecznym”. Wyjaśniło się, że herb, który był obok napisu, nie był namalowany na belce, tylko wisiał namalowany na blasze, albo był wykonany w technice sztukatorskiej. Napis będzie koloru złotego.

Źródło: Radio Kielce

Zespół UŚMIECH szykuje premierową inscenizację na tegoroczne SANS w Lublinie

"Bar, czyli wspomnienie" – taki tytuł będzie nosiła premierowa inscenizacja taneczna, która...

IX Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

We wtorek, 16 kwietnia, w kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w...

„United Colours of Noise” – koncert w Skarżysku

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na koncert „United Colours of Noise”. W...

Spacer historyczny pt. "Śladami kieleckich kin i zakładów fotograficznych"

21 kwietnia (w niedzielę), w godz. 11.00–13.00, Muzeum Historii Kielc zaprasza na spacer...

XX Festiwal Wielkopostny - Daleszyce 2024

17 marca w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XX...

Dziecięca Estrada Folkloru 2024

16 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się Dziecięca Estrada Folkloru 2024....

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Spotkanie z Katarzyną Nosowską

10 kwietnia o godz. 17.30 w Poczytalni na dVoRcu z kieleckimi czytelnikami i fanami spotka się...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 328 612
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności