Środa, 1 maja 2024 - Józefa, Lubomira, Ramony

Szlakiem pisarzy świętokrzyskich A A A

Środa, 15 lipca 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
W najnowszej "Polityce" w reportażu Juliusza Ćwielucha "Góry do czytania" można przeczytać o pisarzach związanych z ziemią kielecką. "Szlak pisarzy świętokrzyskich pełen jest nazwisk blaknących. Ale też rodziła i przyciągała ta ziemia gigantów. Jadąc ich śladem, można nałykać się wspaniałych historii i widoków."
Wizytę w regionie świętokrzyskim zaczynamy u Radosława Nowakowskiego. "Jednoosobowy instytut prowadzony na poddaszu własnego domu przez Radka Nowakowskiego, pisarza i muzyka zespołu Osjan, jest jednocześnie wydawnictwem, miejscem spotkań, minibiblioteką, ale też pracownią, w której Nowakowski tworzy książki."

W reportażu Juliusza Ćwielucha jest też informacja o profesorze Zdzisławie Jerzym Adamczyku - wieloletnim pracowniku badawczym Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, znawcy Stefana Żeromskiego. "Prof. Zdzisław Adamczyk, guru wśród osób zajmujących się twórczością Żeromskiego, zwykł wozić gości po okolicy miasta z listami albo dziennikami pisarza i odnajdywać opisywane miejsca w stanie niemal niezmienionym."

"Ponieważ Nowakowski wysłał nas na ulicę Sienkiewicza, to podróż zaczynamy od pomnika pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury. Daje to piękną panoramę na miasto. Stromo opadającą ulicą można szybko dojść do antykwariatu Metzgera. My mamy tyle szczęścia, że oprócz książek spotykamy również jednego z ich autorów – kieleckiego pisarza Grzegorza Kozerę. Zaopatrzeni w żywy przewodnik literacki gnamy pod numer 52, szukać śladów Herlinga. Kozera od razu studzi, że poza pamiątkową tablicą na więcej liczyć nie można. Sam pisarz, którego z miastem związało wychowanie w pobliskim Suchedniowie i edukacja w Kielcach, nie zagrzał tu miejsca."

Jest też  wzmianka o Bolesławie Prusie, który przez pół roku pobierał nauki w kieleckim gimnazjum oraz Edmundzie Niziurskim, który wyjechał z Kielc, mając 24 lata i oczywiście o Stefanie Żeromskim. "Z kolei Stefan Żeromski, literacka ikona Kielc, w mieście wytrwał na tyle długo, że dorobił się tu własnej ulicy, popiersia i osobistego muzeum. A jednak w końcu też czmychnął."

"W obliczu powszechnej emigracji literackiej Kozera nie krył zdziwienia ruchem Jerzego Pilcha, który kielczaninem został w sposób świadomy i skalkulowany. Do miasta sprowadził się pod koniec listopada 2019 r."

Podczas wędrówki szlakami pisarzy świętokrzyskich docieramy do Sandomierza, gdzie bywali Witold Gombrowicz i Jarosław Iwaszkiewicz. "Najlepszych okolicznych win można też spróbować w restauracji Widnokrąg przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Albo lepiej jeszcze zamówić kawę i sięgnąć do biblioteczki po „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego. Pić i czytać można przy tym samym stoliku, który Myśliwski wybiera, kiedy odwiedza rodzinne strony."

Z Sandomierza najbliższy literacki trop prowadzi do Klimontowa, gdzie urodził się Bruno Jasieński, autor „Balu manekinów”. Z Klimontowa udajemy się do Pacanowa, zwiazanego z Koziolkiem Matołkiem i Kornelem Makuszyńskim. "Z Pacanowa najlepiej jechać prosto do Ćmielowa. Tyle że prosto się nie da, bo tyle jest ciekawych opcji. Można przez Rytwiany i tamtejszą pustelnię kamedulską, która grała w serialu „Czarne chmury”. Z drugiej strony jest Raków do cna wyczyszczony z arian, a jednak kuszący ich historią. No i trudno odpuścić kąpiel w zalewie Chańcza. Na szczęście w tej podróży wszystkie drogi prowadzą do Gombrowicza."

Więcej na stronie: https://www.polityka.pl/fotoreportaze/1963698,1,gory-do-czytania.read?fbclid=IwAR2rk1hdl1FrOts2xtaiEJw59Ht5rZ5otiB8A_MZznhB87WM9GqAcieJ9ik

Źródło: "Polityka" (15 lipca 2020 rok)

Kielecki Spacer Miejski – Kielce w pigułce

Co można zobaczyć w Kielcach? Co pokazać znajomym, którzy przyjechali w odwiedziny z innego...

Urodziny Henryka Sienkiewicza. Piknik w Oblęgorku

W niedzielę, 5 maja, przypada 178 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Oblęgorku...

Świętokrzyskie zabawkarstwo drewniane na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostało wpisane zabawkarstwo drewnianego...

ZPAF OŚ zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Janusza Buczkowskiego pt. "Japonia"

Zdjęcia legendarnego fotografika Janusza Buczkowskiego można od dzisiaj podziwiać na wystawie pt....

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających...

Wernisaż wystawy absolwentów kieleckiego Plastyka w Galerii Winda

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 584 475
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności