Wtorek, 11 sierpnia 2020 - Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Szlakiem pisarzy świętokrzyskich A A A

Środa, 15 lipca 2020 Autor: Edyta Ruszkowska
W najnowszej "Polityce" w reportażu Juliusza Ćwielucha "Góry do czytania" można przeczytać o pisarzach związanych z ziemią kielecką. "Szlak pisarzy świętokrzyskich pełen jest nazwisk blaknących. Ale też rodziła i przyciągała ta ziemia gigantów. Jadąc ich śladem, można nałykać się wspaniałych historii i widoków."
Wizytę w regionie świętokrzyskim zaczynamy u Radosława Nowakowskiego. "Jednoosobowy instytut prowadzony na poddaszu własnego domu przez Radka Nowakowskiego, pisarza i muzyka zespołu Osjan, jest jednocześnie wydawnictwem, miejscem spotkań, minibiblioteką, ale też pracownią, w której Nowakowski tworzy książki."

W reportażu Juliusza Ćwielucha jest też informacja o profesorze Zdzisławie Jerzym Adamczyku - wieloletnim pracowniku badawczym Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, znawcy Stefana Żeromskiego. "Prof. Zdzisław Adamczyk, guru wśród osób zajmujących się twórczością Żeromskiego, zwykł wozić gości po okolicy miasta z listami albo dziennikami pisarza i odnajdywać opisywane miejsca w stanie niemal niezmienionym."

"Ponieważ Nowakowski wysłał nas na ulicę Sienkiewicza, to podróż zaczynamy od pomnika pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury. Daje to piękną panoramę na miasto. Stromo opadającą ulicą można szybko dojść do antykwariatu Metzgera. My mamy tyle szczęścia, że oprócz książek spotykamy również jednego z ich autorów – kieleckiego pisarza Grzegorza Kozerę. Zaopatrzeni w żywy przewodnik literacki gnamy pod numer 52, szukać śladów Herlinga. Kozera od razu studzi, że poza pamiątkową tablicą na więcej liczyć nie można. Sam pisarz, którego z miastem związało wychowanie w pobliskim Suchedniowie i edukacja w Kielcach, nie zagrzał tu miejsca."

Jest też  wzmianka o Bolesławie Prusie, który przez pół roku pobierał nauki w kieleckim gimnazjum oraz Edmundzie Niziurskim, który wyjechał z Kielc, mając 24 lata i oczywiście o Stefanie Żeromskim. "Z kolei Stefan Żeromski, literacka ikona Kielc, w mieście wytrwał na tyle długo, że dorobił się tu własnej ulicy, popiersia i osobistego muzeum. A jednak w końcu też czmychnął."

"W obliczu powszechnej emigracji literackiej Kozera nie krył zdziwienia ruchem Jerzego Pilcha, który kielczaninem został w sposób świadomy i skalkulowany. Do miasta sprowadził się pod koniec listopada 2019 r."

Podczas wędrówki szlakami pisarzy świętokrzyskich docieramy do Sandomierza, gdzie bywali Witold Gombrowicz i Jarosław Iwaszkiewicz. "Najlepszych okolicznych win można też spróbować w restauracji Widnokrąg przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Albo lepiej jeszcze zamówić kawę i sięgnąć do biblioteczki po „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego. Pić i czytać można przy tym samym stoliku, który Myśliwski wybiera, kiedy odwiedza rodzinne strony."

Z Sandomierza najbliższy literacki trop prowadzi do Klimontowa, gdzie urodził się Bruno Jasieński, autor „Balu manekinów”. Z Klimontowa udajemy się do Pacanowa, zwiazanego z Koziolkiem Matołkiem i Kornelem Makuszyńskim. "Z Pacanowa najlepiej jechać prosto do Ćmielowa. Tyle że prosto się nie da, bo tyle jest ciekawych opcji. Można przez Rytwiany i tamtejszą pustelnię kamedulską, która grała w serialu „Czarne chmury”. Z drugiej strony jest Raków do cna wyczyszczony z arian, a jednak kuszący ich historią. No i trudno odpuścić kąpiel w zalewie Chańcza. Na szczęście w tej podróży wszystkie drogi prowadzą do Gombrowicza."

Więcej na stronie: https://www.polityka.pl/fotoreportaze/1963698,1,gory-do-czytania.read?fbclid=IwAR2rk1hdl1FrOts2xtaiEJw59Ht5rZ5otiB8A_MZznhB87WM9GqAcieJ9ik

Źródło: "Polityka" (15 lipca 2020 rok)

Teatr Plastyczny SEN wirtualnym uczestnikiem Międzynarodowego Forum Kultury w Rosji!

W dniach 20-24 sierpnia br. w Sankt Petersburgu w Rosji odbędzie się Międzynarodowe Forum...

Uroczystości upamiętniające zagładę Żydów z kieleckiego getta

Stowarzyszanie im. Jana Karskiego zaprasza na uroczystości upamiętniające zagładę Żydów z...

Nowy tydzień i nowe propozycje kina FENOMEN! Repertuar 7 -13 sierpnia 2020

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym repertuarem, jaki na nadchodzące dni...

Sierpniowe Senior Show on-line

W ostatnią niedzielę sierpnia (30 sierpnia) o godzinie 17.00 w sali lustrzanej Wojewódzkiego Domu...

„Dzień Fotografii” w Skansenie w Tokarni!

Ciekawe wydarzenie czeka zawodowych fotografów i pasjonatów fotografii. Portal polonijny...

„Na Ponidziu wiosna trwa” w weekend 14-16 sierpnia!

Lato w pełni ale to wiosna zagościła w nazwie organizowanego na Ponidziu wydarzenia kulturalnego...

Eliminacje do 44. Buskich Spotkań z Folklorem w Opatowie

W sobotę, 18 lipca w Amfiteatrze Opatowskiego Centrum Kultury odbyły się pierwsze eliminacje do...

Znamy szczegółowy harmonogram VI Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Już po raz szósty Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" organizuje Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 43 291 760
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności