Podczas swojego prawie stuletniego życia s. Matylda uczyła i wychowywała młodzież w placówkach edukacyjnych prowadzonych przez Zgromadzenie, opiekowała się sierotami, starcami i ubogimi rodzinami. Po wybuchu wojny, choć zbliżała się do 70. roku życia, kontynuowała służbę jako przełożona prowincji warszawskiej, współpracowała z podziemiem, czuwała nad placówkami Zgromadzenia.
W domu sióstr zakonnych przy ulicy Hożej 53 znajdowali schronienie żydowscy uciekinierzy z getta, dzieci, żołnierze i księża. Matka Matylda i ponad 120 sióstr ze Zgromadzenia uratowały tysiące ludzkich istnień.
Książka Aliny Petrowej-Wasilewicz oparta jest na bogatym materiale źródłowym. Autorka z dokładnością historyka odtworzyła świat wojennych realiów Warszawy, Odessy i Petersburga. Zawarła w książce także świadectwa osób, które ocalały dzięki pomocy sióstr. Wśród nich znalazł się między innymi włocławski kapłan, ks. Piotrowski, który znalazł schronienie w domu Zgromadzenia po ucieczce z niemieckiego obozu, czy mała uciekinierka z getta Małgosia Acher. Prawdziwe i wzruszające opowieści budują portret s. Matyldy.
Przed spotkaniem z Aliną Petrową-Wasilewicz będzie można kupić jej książkę w promocyjnej cenie.
_______
Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka i autorka kilkunastu książek, jest laureatką nagrody dziennikarskiej im. biskupa Jana Chrapka. Publikowała m.in. na łamach czasopism „W drodze” i „Gość Niedzielny”. Od ponad 20 lat jest związana z Katolicką Agencją Informacyjną.
Spotkanie jest organizowane w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2021" przy wsparciu ze strony Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Źródło: Świętokrzyski Sztetl