Troje maturzystów – dwóch chłopaków i dziewczyna – w styczniu 1996 roku zabiło młodą kobietę. Miała na imię Jola. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977.
Czy słusznie?
Czy sprawiedliwie?
Czy rzeczywiście wszyscy zabili?
Tochman w reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. "Historia na śmierć i życie" zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Swoją książką Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię. [Opis wydawcy]
Spotkanie z Wojciechem Tochmanem poprowadzi Magdalena Brzezińska.
Na spotkaniu będzie możliwość kupienia najnowszej książki autora.
Transmisja dostępna będzie w mediach społecznościowych.
Wstęp wolny.
Wojciech Tochman zadebiutował w roku 2000 dziełem Schodów się nie pali. Później spod jego pióra wyszły jeszcze (m.in.) Jakbyś kamień jadła, Córeńka, Wściekły pies, Bóg zapłać, Dzisiaj narysujemy śmierć; Pianie kogutów, płacz psów i w 2023 – Historia na śmierć i życie.
Wojciech Tochman jest laureatem wielu nagród, m.in. został uhonorowany nagrodą Reporter Roku, przyznaną przez czytelników "Gazety Wyborczej" (w 1998 r.), w 2001 oraz 2003 został finalistą Nagrody Literackiej "Nike" za książki Schodów się nie pali oraz Jakbyś kamień jadła, w 2004 r. został laureatem prestiżowej nagrody Prix RFI "Témoin du Monde", ufundowanej przez Radio France International w Paryżu, w 2019 r. pisarz otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za dzieło Pianie kogutów, płacz psów, otrzymał także Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jest dwukrotnym finalistą Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus", laureatem "Premio Kapuściński" przyznawanej w Rzymie oraz "Pióra Nadziei" – wyróżnienia Amnesty International.
W 2009 roku wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem założył Instytut Reportażu, w którym stworzył Faktyczny Dom Kultury oraz kluboksięgarnię Wrzenie Świata w Warszawie. Jest autorem koncepcji i pierwszego programu Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu od 2009 roku.