Przygotowana kolekcja zdjęć to obraz kraju, w którym autor szukał degradacji Zachodu, jego upokorzenia i regresu, a jednoczenie hibernacji pozostałości zwesternizowanych cywilizacyjnie stygmatów. To rodzaj fotograficznej inwentury stanu rozkładu państwa, histerycznego braku bezpieczeństwa i nihilistycznej konfliktowości klanowej. To także próba odwołania się do współistniejącego stanu zagrożenia epidemicznego powszechnie określanego jako COVID–19, wówczas nieopanowanego, niezdefiniowanego oraz defetystycznego. To wreszcie forma fotograficznego protokołu o współczesnej apokaliptycznej drodze ku nieodwracalnej kakotopii*, w którym to modelu stosunki społeczne opierają się na czynieniu zła.
Dariusz Drajewicz – fotografik (Akademia Fotografii w Warszawie, Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – specjalizacja z zakresu filmoznawstwa), podróżnik (przebywał w ponad 100 krajach świata), dr nauk prawnych (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), uczestnik wystaw fotograficznych i autor zbiorów fotografii (m.in. albumu البائدة المدن / UNRESURRECTED CITIES, Warszawa 2021) oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych (m.in. publikowanych na łamach kwartalnika literacko-artystycznego "AFRONT").
Artysta w swoich pracach podejmuje (m.in.) tematy rozpadu i rozkładu przestrzeni bytowej w krajach Trzeciego Świata. Interesują go rezultaty zachodzących zmian, stanowiące następstwa procesów polityczno-społecznych, w tym rozpadu systemu kolonialnego i procesu neokolonializmu.
Na główny plan jego eksploracji fotograficznej wysuwają się zagadnienia przeobrażeń przestrzeni zahibernowanej w czasie, do których doszło w wyniku ewolucji, stanowiących efekt konfliktów zbrojnych, przymusowej migracji społeczności lokalnych, czy exodusu kultury obcej.
Jego fotografie stanowią rodzaj fresków, portretujących miejsca, którym upływ czasu nadał wymiar dystopijny, tworząc nekrologi stanów przeszłych i nieodwracalnych.
Na wernisaż wystawy prac Dariusza Drajewicza zapraszają Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg Świętokrzyski oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
_______
Wernisaż wystawy Somalia – Black Hawk died
22.04., godz. 18.00, Galeria "U Strasza, WDK, ul. Ściegiennego 2 (wejście od ul. Ściegiennego)
_______
Źródło: ZPAF OŚ
_______
* Kakotopia – przeciwieństwo utopii, inaczej dystopia. W kakotopii, w przeciwieństwie do założeń utopijnych, stosunki społeczne opierają się na czynieniu zła. Władza jest w rękach dyktatora i często zmierza w kierunku totalitaryzmu.