Wajrak bierze czynny udział w projektach, które mają na celu ochronę środowiska. W 2006 roku był inicjatorem zbierania podpisów pod petycją dotyczącą obrony Doliny Rospudy.
Jest autorem lub współautorem ponad 700 artykułów o tematyce przyrodniczej. Do jego najpopularniejszych książek można zaliczyć: (Za)piski Wajraka; Zwierzaki Wajraka; Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami (książka napisana wspólnie z Nurią S. Fernandez); Przewodniki dla prawdziwych tropicieli na cały rok. Wiosna + Lato + Jesień + Zima; To zwierzę mnie bierze, czy Wilki.
W 1993 roku za serię artykułów o dużych drapieżnikach został odznaczony tytułem Przyjaciela Przyrody przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało mu honorowy tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej, Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów "Nike" nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami, w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody.
Adam Wajrak został wyróżniony przez amerykański tygodnik "Time" w kategorii Bohater Roku, dostał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, jest także zdobywcą Nagrody im. Alfreda Lityńskiego oraz Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych. W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, miedzy innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Parku Białowieskim.
Podczas niedzielnego spotkania w Salonie Kobiet będzie można kupić książki napisane przez Adama Wajraka.
Cena biletu wstępu: 20 zł.
_______
Źródła: KCK | Encyklopedia Puszcza Białowieska