Domenico Scarlatti w swoich utworach, przeznaczonych zasadniczo na klawesyn, stał się prekursorem późniejszej pianistycznej wirtuozerii. Styl kompozycji stanowi dowód na to, że kompozytor, rówieśnik Bacha, Händla i Weissa, nie należał już do tej samej epoki. Ponieważ powtarzający się w nich schemat konstrukcyjny jest zapowiedzią formy allegra sonatowego – dziś nazywane są sonatami. Sonaty Scarlattiego to muzyka błyskotliwa, dowcipna i wirtuozowska, typowy przykład XVIII-wiecznego stylu galant.
Fantasiestücke op.12. Roberta Schumanna, ukończone na początku 1838 roku, oddają pośredni hołd jednemu z ulubionych autorów kompozytora, Hoffmannowi. Jest to osiem samodzielnych różnorodnych utworów, reprezentujących główne sfery twórczości Schumanna. Są one uważane za wspaniały przykład romantycznej muzyki fortepianowej.
Z dwóch sonat jakie skomponował Siergiej Rachmaninow (d-moll i b-moll) pierwsza zainspirowana została Faustem Goethego, powtarzając ideę Symfonii „Faustowskiej” Liszta, druga zdaje się zawierać więcej treści wirtuozowskiej. I to właśnie ona zabrzmi na zakończenie wieczoru. Przy fortepianie zasiądzie Ayham Hammour, utalentowany syryjski pianista, od wielu lat mieszkający w Polsce.
Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 lub na godzinę przed koncertem.
Źródło: Filharmonia Świętokrzyska