W książce opisano dwunastu prezydentów Kielc rządzących między 1919 a 1950 r. (z wyłączeniem lat II wojny światowej). Celem było przybliżenie ich sylwetek, a także przedstawienie działań w okresie, kiedy ustawodawstwo samorządowe dawało lokalnym władzom możliwość wpływania na rozwój podległych im ośrodków. Cezurę początkową wyznaczył dekret o samorządzie miejskim z lutego 1919 r. Końcową zlikwidowanie samorządu i zniesienie stanowiska prezydenta.
Z monografii będzie można dowiedzieć się, jak gospodarze miasta wywiązywali się ze swych obowiązków. Czy ich dorobek pozytywnie odcisnął się na gospodarce komunalnej, a może przez błędne posunięcia gmina doznawała uszczerbku? Jaka była ich rola w czasach coraz bardziej ograniczanej przez władze państwowe samodzielności samorządu. Pokazano także bezpardonową walkę o władzę, która unaoczniała się w czasie wyborów (tak samorządowych jak i prezydenta miasta), widoczna była na co dzień w napastliwych artykułach prasowych.
Praca pokazuje zarówno sukcesy, jak i porażki prezydentów Kielc. Żadnego z nich nie da się ocenić jednoznacznie pozytywnie.
Paweł Wolańczyk urodził się 1982 r., jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Muzeum Historii Kielc. Prowadzi badania z zakresu najnowszych dziejów miasta, historii samorządu i biografistyki.
Źródło: MHK