Bogdan Białek w tomie poezji "Ostatni Hiob" zastanawia się nad miejscem człowieka we Wszechświecie. "jesteś wiekuistym pyłkiem // w przepastnej Drodze Mlecznej" – pisze w wierszu "epilog" jeden z najciekawszych polskich poetów religijnych.
Człowiek u Białka mierzy się z paradoksami życia. Jest ono bowiem pełne rzeczy i wydarzeń tymczasowych, a nasze istnienie dąży ku nicości. Głównym bohaterem jest tytułowy Hiob-tułacz, który wędruje przez współczesny nam świat.
Zebrane w tomie wiersze to kolejne przystanki na drodze bohatera, zarówno tej fizycznej jak i duchowej. Ich wspólnym mianownikiem jest próba zrozumienia świata, sensu ludzkiego cierpienia i potrzeby dążenia do Boga. [Wojciech Szot, Hiob zawitał do miasta..., Magazyn "Książki", wyborcza.pl]
Bogdan Białek – założyciel i prezes honorowy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, później pracownik Instytutu Psychologii UJ, Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie. W l. 1989–1995 dziennikarz "Gazety Wyborczej"; pomysłodawca, twórca i redaktor naczelny pierwszego lokalnego dodatku do "GW" – "Gazety Lokalnej" w Kielcach. Wydawca i redaktor naczelny pierwszego w Polsce magazynu psychologicznego "Charaktery" (1997–2020) oraz pism "Psychologia dziś", "Style i Charaktery" i "Psychologia w szkole". W l. 2013–2017 chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
_______
Źródła: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach | wiez.pl