21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmu dokumentalnego, odbywa się w dniach 10–19 maja w Warszawie i w wybranych polskich miastach.
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi W relacji ze światem. Jego znaczenie tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu – Karol Piekarczyk: – Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas.
Oficjalny zwiastun:
Program projekcji filmów z Festiwalu Millennium Docs Against Gravity:
17 maja (piątek), godz. 16.00
COPA 71
reż.: James Erskine, Rachel Ramsey
Wielka Brytania | dokumentalny | 2023 | 90 min
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 r. To wydarzenie jest postrzegane jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie?... 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało 100 000 widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii.
Zwiastun:
Godz. projekcji:
17 maja, piątek, godz. 17.45
18 maja, sobota, godz. 19.30
EFEKT YOU TUBE’A
reż.: Alex Winter
USA | dokumentalny | 2022 | 99 min
Historia YouTube'a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 r., szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie?...
Zwiastun:
Godz. projekcji:
17 maja, piątek, godz. 19.45
19 maja, niedziela, godz. 20.00
RAVE
reż.: Łukasz Ronduda, Dawid Nickel
Polska | dokumentalny | 2024 | 79 min
Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się
pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?...
Zwiastun:
18 maja, sobota, godz. 16.00
KAŻDA MAŁA RZECZ
reż.: Sally Aitken
Australia | dokumentalny | 2023 | 93 min
Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.
Godz. seansów:
18 maja, sobota, godz. 17.45
19 maja, niedziela, godz. 18.15
NATURALNA DZIKOŚĆ SERCA
reż.: Silje Evensmo Jacobsen
/ Norwegia / dokumentalny / 2024 / 83 min.
Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian?...
Film otrzymał nagrodę główną w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych w Sundance.
Zwiastun:
19 maja, niedziela, godz. 16.00
W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG
reż.: Alexis Bloom, Svetlana Zill
USA | dokumentalny | 2023 | 113 min
Opisywano ją jako boginię rock'n'rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.
Zwiastun:
20 maja, poniedziałek, godz. 15.30 | 17.30 | 19.30
SPADAJĄCA GWIAZDA
reż.: Dominique Abel, Fiona Gordon
Francja, Belgia | komedia | 2023 | 98 min
wyst.: Dominique Abel, Fiona Gordon, Kaori Ito, Philippe Martz
Zwiastun:
Więcej o filmie:
W młodości Boris był aktywistą, odpowiedzialnym za głośny atak bombowy, o którym rozpisywały się media. Po latach zaszył się w tytułowej knajpie, gdzie pracuje jako barman. Jeżeli liczył, że dzięki temu łatwo będzie mu zapomnieć o kłopotliwej przeszłości, to grubo się mylił.
Wszystko za sprawą uzbrojonego tajemniczego mężczyzny, który pewnej nocy pojawia się w barze. Dobrze wie, kim jest Boris, co więcej, pała żądzą zemsty. Z konfrontacji ostatecznie niewiele wtedy wychodzi, ale bohater ma świadomość, że od tego momentu musi się mieć na baczności. Jego przykrywka została właśnie zdemaskowana.
Rozwiązaniem wydaje się wyjazd z miasta, ale zupełnym przypadkiem Boris trafia na Doma, którego główną zaletą jest to, że wygląda tak jak on. Wraz z partnerką bohatera Kayoko oraz ich przyjacielem Timem planują intrygę, mającą wywieść w pole wszystkich, którzy obrali sobie za cel Borisa. Czy ich plan wypali?...
21 maja, godz.18.00
HISTORIA W FILMIE
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zapraszają na 9. edycję Kieleckiego
Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych "Historia w filmie", traktujących o najnowszej historii Polski.
Na filmowe spotkania organizatorzy przeglądu zapraszają raz w miesiącu – od kwietnia 2024 r. do marca 2025 r. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka. Po pokazach planowane są dyskusje z udziałem widzów.
Na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny.
Projekcje rozpoczynają się o stałej porze, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje można uzyskać w kinie Fenomen (mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, przy ul. ks. P. Ściegiennego 2), w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (adres: Aleja Na Stadion 1) oraz w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach (przy ul. Warszawskiej 5).
RAPORT PILECKIEGO
reż.: Krzysztof Łukaszewicz
wyst.: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki
Polska | biograficzny, dramat | 2023 | 118 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć.
Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie.
Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.
22 maja
WIDNOKRĄG DOBREGO KINA
godz. 15.00
PERFECT DAYS
reż.: Wim Wenders
wyst.: Kōji Yakusho, Yumi Asô, Tokio Emoto, Sayuri Ishikawa
Japonia, Niemcy | dramat, obyczajowy | 2023 | 123 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.
godz. 17.30
TEST NA TEŚCIÓW
reż.: Julien Herve
wyst.: Christian Clavier, Didier Bourdon, Sylvie Testud
Francja | komedia | 2023 | 91 min
Zwiastun:
Więcej o filmie:
Odliczając dni do wesela i ślubu, Alice i François postanawiają zorganizować wielkie spotkanie swoich, pochodzących z bardzo różnych środowisk rodzin. A przy okazji – namawiają rodziców i przyszłych teściów na wspólne testy DNA. Ich rezultat wprawi wszystkich w osłupienie. Bo czy może być coś gorszego dla konserwatywnego burżuja, niż dowiedzieć się, że nie jest w 100% Francuzem? Albo dla dumnego sprzedawcy samochodów znad Sekwany, że ma on podejrzanie niemieckie korzenie? A to dopiero początek rodzinno-genetycznych kłopotów.
KINO WARTOŚCI
23 maja, godz. 18.00
Kino Fenomen, Dyskusyjny Klub Filmowy "Fenomen" i Centrum Duszpasterskie WESOŁA54 zapraszają na spotkania w ramach cyklu filmowego "Kino wartości".
Prowadzenie: ks. Rafał Dudała (Centrum Duszpasterskie Wesoła54) i Anna Równy (kino Fenomen).
Gość spotkania: Karol Starnawski, reżyser filmu.
SAD DZIADKA
reż.: Karol Starnawski
Polska, Ukraina | dokumentalny | 2023 | 73 min
zwiastun:
Więcej o filmie:
Rzeź wołyńska pozostaje tematem tabu dla kolejnych pokoleń Polaków i Ukraińców. Rodzina Karoliny rozmawiała o wydarzeniach, w których zginęli ich krewni, tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, Karolina wyrusza na Wołyń. Towarzyszy jej ukraiński operator Oleksandr, on również chce poznać historię, której uczestnikami byli członkowie jego rodziny. Wspólnie przemierzają tereny, gdzie kiedyś żyli Polacy, a teraz krajobraz stanowią puste pola. Rozmawiają z mieszkańcami, niektórzy z nich wciąż pamiętają tragiczne wydarzenia z 1943 roku.
Podcast Do kina i na film:
_______
Źródło: Jarosław Skulski, kino Fenomen (WDK)