Dwujęzyczne przedstawienie (na ekranie wyświetlane będą napisy) to próba nowatorskiego zinterpretowania na scenie twórczości wielkich poetów XIX wieku – Adama Mickiewicza i Mihaia Eminescu. Autorzy spektaklu "opakowali" piękne klasyczne, romantyczne frazy w nowoczesną scenografię, prezentacje wideo i muzykę. Ten zabieg ma pomóc wydobyć z wierszy i poematów wieszczów wartości uniwersalne, działające na współczesnego widza i czytelnika.
Tanja Miletić Oručević, reżyserka: – Ten spektakl jest nietypowy, próbowaliśmy bowiem znaleźć miejsce poezji XIX-wiecznej poza jej typowym anturażem. Interesowało nas dotarcie do takiej formy kreacji, by wiersze te rezonowały w sercach młodych widzów. To był jeden z powodów, dla których umieściliśmy miejsce akcji na lotnisku, które z natury sprzyja anonimowości, i wydawało się idealnym tłem do wydobycia piękna tej poezji.
Radu Ghilaş, reżyser: – Jestem szczęśliwy, że podczas pracy nad tym projektem mogłem wejść w uniwersum poezji Adama Mickiewicza, który jest twórcą ponadczasowym. Mihai Eminescu, poeta narodowy Rumunii, był ostatnim poetą epoki romantyzmu, Adam Mickiewicz był pierwszym. Ich twórczość stanowi rodzaj klamry spajającej tą wyjątkową epokę. Młodzież natrafia na ich wiersze podczas nauki w szkole, ale nie jest to rodzaj kontaktu z poezją, który byłby pożądany, by wykształcić miłość do niej i by uczynić ją atrakcyjną dla nich. Mamy nadzieję, że nasz spektakl otworzy serca widzów na twórczosć naszych wielkich poetów, która nie ma wieku, bo niesie wartości ponadczasowe.
Aneta Wirzinkiewicz, Zuzanna Wierzbińska, Oana Sandu, Livia Iorga, Hubert Fiebig, Łukasz Pruchniewicz, Dumitru Georgescu i Radu Homiceanu, których zobaczymy w tym spektaklu, wspólnie podkreślają, że praca nad #mickiewiczeminescu była dla nich źródłem wielkiej radości i satysfakcji.
Początkowo obydwa zespoły pracowały oddzielnie. Polscy aktorzy zajmowali się twórczością Eminescu, rumuńscy – Mickiewicza. Przy czym – co istotne – mogli wybierać wiersze, które najbardziej do nich przemawiają. Później już wspólnie pracowali nad ostatecznym kształtem tego unikatowego przedstawienia.
Efekty tej pracy można będzie zobaczyć w dniach 10–13 listopada o godz. 19.00 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (11.11. – premiera).
_______
Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Narodowy w Jassach i portal Culture.pl