[Tu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu w lipcu roku Pańskiego 1969. Przybyliśmy w imię pokoju dla całej ludzkości.]
Latem 1969 r. Apollo 11 przebył blisko 400 tysięcy kilometrów w cztery dni, by 20 lipca roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin, wylądował na Morzu Spokoju. Od tamtego czasu tylko 12 ludzi chodziło po Księżycu.
Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku to wydarzenie to po prostu fakt historyczny. Dla tych, którzy pamiętają te czasy, nie miało ono równych sobie w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem – zmagania Armstronga i Aldrina obserwowano na żywo. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi.
Podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Ze wszystkich lotów załogowych programu Apollo 7‒17 zostało blisko 15 tysięcy klatek.
Wystawa pt. Zdobyć Księżyc to wizualna podróż z Ziemi na Księżyc oraz przez amerykańskie programy kosmiczne: Mercury, Gemini i Apollo. Nie jest to zapis jednej konkretnej misji ani chronologiczna dokumentacja podboju kosmosu. Na wystawie prezentowany jest wybór najciekawszych fotografii wykonanych przez astronautów. W drugiej części ekspozycji znajdują się fotografie wykonane "na Ziemi". Są to zdjęcia z treningów i testów, portrety astronautów oraz fotografie dokumentujące naziemne etapy misji kosmicznych.
Zdjęciom towarzyszą słowa wypowiadane przez ludzi związanych z programem kosmicznym, przede wszystkim astronautów. Poza doskonale znanymi zdaniami – o wielkim kroku czy Houston, mamy problem – można będzie usłyszeć inne frazy, które padły podczas misji oraz późniejsze refleksje.
Goście wystawy dowiedzą się, jak naprawdę wygląda powierzchnia Księżyca, jak można się tam poruszać, jak jeździć. Równie ciekawe będą opowieści o niebezpieczeństwach, które towarzyszą podróżom na Księżyc i wspomnienia rodzin astronautów.
Wystawa pt. Zdobyć Księżyc została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią. Jej jędrzejowska edycja będzie uzupełniona o wyjątkowe "księżycowe" artefakty ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
- Kuratorka: Joanna Kinowska
- Współpraca: Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
- Opieka merytoryczna: dr Grzegorz Brona
- Współpraca przy wystawie: Barabasz Opałko, Paweł Olejniczak, Zby Kordys, Paweł Pogoda, Tomasz Kubaczyk, Anna Adamczyk
- Współpraca przy edycji wystawy w Jędrzejowie: Jan Przypkowski
- Tłumaczenia: Magdalena Wajda
- Wybór i opracowanie tekstów: Joanna Kinowska
- Współpraca redakcyjna: Anna Piłat, Monika Kapa-Cichocka, Małgorzata Purzyńska
- Oprawa dźwiękowa: Jarek Grzesica, Fundacja Sztuka i Technologia
Źródło: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie