W zbiorach Muzeum Historii Kielc znajduje się album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu (1915–1916). Zawiera fotografie wykonane prawdopodobnie przez jednego autora. Dokumentują one walki pozycyjne Legionów Polskich na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939. Mniej liczne są fotografie związane z ówczesnymi losami innych oddziałów legionowych, np. 6. Pułku Piechoty Legionów, a także oddziałów austriackich i niemieckich. Ukazane są na nich obrazy pola walki, zniszczenia wojenne i, co bardzo interesujące, widoki z okresu budowy i funkcjonowania osiedli frontowych na Wołyniu, tzw. Osiedla Rojowego pod Optową i Osiedla Legionow. Niektóre z osób widocznych na fotografiach udało się zidentyfikować. Są to m.in. dowódca 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich płk Bolesław Roja oraz kapelan Legionów Polskich biskup Władysław Bandurski. Fotografie zostały opisane ołówkiem na odwrociach. Poza krótkimi tekstami identyfikacyjnymi umieszczono tam daty dzienne.
Album trafił do muzeum w interesujący sposób. W jednym z odcinków „Było... nie minęło”, cyklicznego programu publicznego kanału telewizyjnego TVP Historia, jego autor red. Adam Sikorski rozmawiał z mieszkańcem jednej z nadgranicznych wiosek w województwie lubelskim, w którego posiadaniu znajdował się album z fotografiami z okresu I wojny światowej. Obiekt był w bardzo złym stanie spowodowanym zawilgoceniem (część fotografii miała zniszczoną emulsję). Właściciel wspominał, że album znajdował się w rodzinie „od zawsze”, i że bawił się nim w dzieciństwie. W 2013 r. Muzeum Historii Kielc kupiło album do zbiorów. W 2013 r. trzy wybrane karty z 19 fotografiami zostały poddane kompleksowej konserwacji.
Wystawa, która zostanie otwarta 9 listopada 2018 r., o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc, prezentuje wybór zdjęć pochodzących z albumu, które po przeprowadzeniu konserwacji zostały poddane także cyfrowej rekonstrukcji. Ekspozycję wzbogaci także wybór druków i afiszy z okresu pierwszych dekad XX wieku.
Źródło: MHK