15 maja 2021 r. wspólnie z działaczami z Fundacji "Niezłomni" i przyjaciółmi żołnierze 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego odnaleźli w lesie ludzkie szczątki. Wiele wskazuje na to, że są to zmarli z powodu odniesionych ran żołnierze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, którzy tworzyli podczas walki pod Białym Ługiem III batalion 25. pułku piechoty AK. Batalion składał się z rozbitych pod Jaktorowem oddziałów AK, a jego częścią byli ułani z 27. Pułku Ułanów AK.
Długo trwały sprawy proceduralne i badania genetyczne, które niestety nie przyniosły rezultatów. Za zgodą prokuratora IPN nadzorującego badania, żołnierze z 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego organizują w tym roku pogrzeb żołnierzy, których uznano za NN. Elementy odnalezione przy szczątkach jednoznacznie wskazują jednak, że byli to żołnierze AK ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK.
Organizatorzy Święta Pułku podjęli decyzję, że w ramach święta organizują pogrzeb, kierując się zasadą: "My swoich nie zostawiamy".
Harmonogram święta
- 9.15 – Wprowadzenie trumien do kościoła w Pilczycy. Wystawienie posterunków wartowniczych.
- 9.30 – Koncert dla bohaterów w wykonaniu Chóru Garnizonowego pod dyrekcją Edyty Bobryk.
- 9.55 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych.
- 10.00 – Msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła w miejscowości Pilczyca (w odległości ok. 9 km od miejsca walki).
- Ok. godz. 12.00 – Po zakończeniu pogrzebu, zebrani pojadą na miejsce walki, do Białego Ługu, gdzie rozpocznie się przygotowanie do święta.
- 16.00 – Uroczystość Święta 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego przy pomniku upamiętniającym walkę oddziałów AK (w programie m.in.: marsz 27. Pułku Ułanów, część oficjalna, apel pamięci, składanie kwiatów, marsz Pierwszej Brygady, defilada pododdziałów, pokaz wyszkolenia Szwadronu Reprezentacyjnego WP, rekonstrukcja walk z 1943 i 1944 roku).
Źródło: 27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego