Jak mówi Jan Jeliński, inspiracją do stworzenia spektaklu był film Ludwig Luchino Viscontiego, w którym wystąpili Helmut Berger (w roli Ludwika II Wittelsbacha) i Romy Schneider (w roli cesarzowej Sissi). Barwna postać króla Bawarii nie doczekała się dotychczas należytego uhonorowania w teatrze, dlatego reżyser i zarazem autor tekstu postanowił ten stan rzeczy zmienić – przekonany, że istnieją w życiorysie monarchy takie wątki, które będą znakomicie korespondowały z dylematami, przed którymi niejednokrotnie stoi współczesny widz.
Istotnym elementem w sztuce jest na przykład zamiłowanie Ludwika II Wittelsbacha do twórczości niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera. Dzięki hojnemu mecenatowi władcy artysta mógł w spokoju tworzyć swoje dzieła. Wagner był utalentowanym kompozytorem, ale jednocześnie zaciekłym antysemitą (w 1850 r. wydał antysemicką broszurę Żydostwo w muzyce – jego poglądy były później jedną z inspiracji w procesie kształtowania się nazistowskiej ideologii). Dylemat, czy zatem moralnie jest wspierać ludzi utalentowanych, ale przy tym skażonych złem, wybrzmi w teatrze – temat aktualny w kontekście wojny w Ukrainie i bojkotu twórczości rosyjskich artystów, nie zawsze rozumianego przez widzów i słuchaczy.
Wojciech Niemczyk, wcielający się w rolę dojrzałego Ludwiga, zwraca też uwagę na konflikt bohatera nieprzystającego do czasów mu współczesnych – między tym, kim chciałby być, kim się czuje, a rolą, którą narzucają mu normy społeczne czy pozycja, którą zajmuje.
Twórcy spektaklu w poszukiwaniu inspiracji wyruszyli do Bawarii. Zwiedzili między innymi zamek Neuschwanstein – niedokończone wielkie dzieło Ludwika II Wittelsbacha. Nazywany "zamkiem z bajki", z fantazyjną, eklektyczną architekturą, jest swoistym pomnikiem barwnego władcy. Postać króla jest zresztą obecna w Bawarii absolutnie wszędzie, co pomogło wykreować jego teatralną wizję.
_______
W spektaklu występują:
- Daniel Namiotko (Ludwig młodszy),
- Wojciech Niemczyk (Ludwig starszy),
- Dagna Dywicka (Sissi),
- Jacek Mąka (Richard Wagner),
- Joanna Kasperek (Cosima Wagner),
- Ewelina Pankowska (Zofia Bawarska),
- Bartłomiej Cabaj (Josef Kainz),
- Andrzej Plata (Otto).
Muzyka:
- Teoniki Rożynek.
Senografia i reżyseria światła:
- Dorota Nawrot.
Kostiumy:
- Rafał Domagała.
Choreografia:
- Agnieszka Kryst.
Wideo:
- Agata Rucińska.
_______
Spektakl będzie ponownie prezentowany w ramach 30. Plebiscytu Publiczności "O Dziką Różę", który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 27 czerwca.