Na kartach książki czytelnik może odnaleźć nieznane dotąd szczegóły dotyczące ich wzajemnych relacji oraz motywów działań. Jest to również ciekawe źródło ukazujące dwudziestowieczną burzliwą historię Polski. Okres ten przyniósł wiele zmian. Można dzięki listom zapoznać się z funkcjonowaniem i sposobem myślenia drobnej szlachty zamieszkującej gubernię kielecką końca XIX i początku XX w., następnie zobaczyć dzień powszedni inteligencji kieleckiej, krakowskiej oraz lwowskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie przejmujące teksty zachowały się z lat II wojny światowej. Korespondencja oddaje realia okupacji: rozpacz związaną ze stratą najbliższych, rozłąkę z rodziną, osłabienie więzi międzyludzkich i pogorszenie jakości życia. Z kolei treść powojennych materiałów to przede wszystkim zmagania z „władzą ludową”, ale także z przemijającym życiem. W tym kontekście publikowana korespondencja ma walory uniwersalne, ponieważ podobną drogę w XX w. przechodziło wiele innych inteligenckich polskich rodzin.
Publikacja powstała w ramach projektu Seria Świętokrzyska „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Książka ukazała się wspólnym nakładem Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach i Muzeum Historii Kielc.Więcej informacji o tym, gdzie można nabyć książkę znajdziecie na stronie https://bit.ly/3bhpNw7
Źródło: IPN
Publikacja powstała w ramach projektu Seria Świętokrzyska „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Książka ukazała się wspólnym nakładem Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach i Muzeum Historii Kielc.Więcej informacji o tym, gdzie można nabyć książkę znajdziecie na stronie https://bit.ly/3bhpNw7
Źródło: IPN












