Bestia w reż. Aleksandra Hertza – średniometrażowy film niemy z 1917 roku, znany też jako Kochanka apasza, to jedyne polskie dzieło z Polą Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów.
Barbara Apolonia Chałupiec (Pola Negri) została odkryta przez X muzę za sprawą legendarnego producenta Aleksandra Hertza, który zobaczył aktorkę na scenie teatralnej i natychmiast zaproponował jej rolę w filmie. Po dużym sukcesie melodramatu Niewolnica zmysłów (1914), Negri wystąpiła w takich obrazach jak Żona (1915), czy Studenci (1916). Filmy z początkowego okresu twórczości aktorki uległy całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej lub zachowały się jedynie we fragmentach. Wyjątkiem jest Bestia, która ocalała wyłącznie dlatego, że została zakupiona w 1921 roku (a więc w czasie, gdy Negri była już gwiazdą światowego formatu) przez dystrybutora z Nowego Jorku. Amerykańska kopia filmu trafiła po latach do polskiej Filmoteki Narodowej i została poddana rekonstrukcji cyfrowej. To prawdziwy unikat dla widzów zainteresowanych początkami polskiego kina.
Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści, występując publicznie, z łatwością łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Działalność orkiestry to przede wszystkim kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki "na żywo" podczas projekcji filmów niemych, takich jak Młody Sherlock Holmes Bustera Keatona, czy Światła wielkiego miasta Charliego Chaplina. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i zagranicą.
_______
Źródła: Filharmonia Świętokrzyska |culture.pl