Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” zaprasza na oficjalną inaugurację wystawy 20 sierpnia o godzinie 13.00 na placu przy głównym wejściu do kościoła. To właśnie sierpień był czasem legendarnego przemarszu "kadrówki" z podkrakowskich Oleandrów, przez ziemię miechowską i kielecką – do Kielc. Podczas wernisażu organizatorzy opowiedzą o związkach marszałka Józefa Piłsudskiego z Chmielnikiem, o jego stosunku do społeczności żydowskiej, o reakcjach tejże społeczności na śmierć komendanta.
Główna wystawa w formie trzynastu banerów została przygotowana przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na banerach przedstawiono historię wkroczenia do Kielc strzelców Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku oraz tworzenie w Kielcach zalążków polskiego wojska i polskiej władzy państwowej, a także krótką historię marszów szlakiem I Kompanii Kadrowej, upamiętniających czyn legionowy.
Wystawa przypomina, że mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej udzielili strzelcom wszechstronnej pomocy. Zajmowali się aprowizacją, organizowali noclegi. Patriotyczna młodzież z organizacji niepodległościowych z entuzjazmem wstępowała pod sztandary Legionów Polskich, realizując swój sen o wolności. Zwraca uwagę fakt, że w historii walki Polaków o niepodległość Kielce zapisały się trwale jako miasto czynu legionowego - miejsce, gdzie po 120 latach niewoli odrodziło się Wojsko Polskie i tworzyły się zalążki polskiej państwowości.
Syntetyczny tekst uzupełniają archiwalne i współczesne ilustracje. Projekt graficzny wystawy przygotował Dariusz Ścisło.
Źródło: Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”