W programie:
- Maurice Ravel Menuet Antique,
- Luigi Boccherini Koncert Wiolonczelowy B-Dur G 482 Op. 34,
- Jakob Ludwig Feliks Mendelssohn-Bartholdy muzyka do Snu Nocy Letniej.
Luigi Boccherini to włoski kompozytor epoki klasycyzmu i rokoko, którego dorobek próbują odkrywać na nowo obecne pokolenia. Jego nazwisko kojarzone bywa ze słynnym Menuetem z Kwartetu smyczkowego E-dur op. 11, który wykorzystano w filmie Jak zabić starszą panią, a także w piosence Młynarskiego Obiad rodzinny.
Boccherini był znakomitym wiolonczelistą. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Artysta wydatnie przyczynił się do rozwoju techniki wiolonczelowej. Jego utwory cechuje szeroka, śpiewna kantylena, charakterystyczna zwłaszcza dla partii wiolonczelowych.
Podczas piątkowego koncertu będzie można usłyszeć jego Koncert wiolonczelowy B-dur, napisany ok. 1771 roku.
Podczas tego muzycznego spotkania ze słuchaczami solistą będzie Maciej Kułakowski, laureat licznych międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.
Po przerwie melomanom zostanie zaprezentowana muzyka do Snu nocy letniej, 40-minutowe przepiękne dzieło "cudownego dziecka muzyki" – Felixa Mendelssohna, złożone z 14 części, z których najbardziej znany jest Marsz weselny, rozsławiony wykonaniem na ślubie córki angielskiej królowej Wiktorii.
Świętokrzyskich Filharmoników poprowadzi młody dyrygent z Niemiec – Jascha Von Der Goltz, zdobywca drugiej nagrody w 10. edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Jeunesse Musicale" w Bukareszcie.
O muzyce opowie Beata Młynarczyk, prelegentka z Częstochowy, znana już kieleckiej publiczności.
Maciej Kułakowski urodził się w 1996 roku w Gdańsku. Grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald. Jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Od 2019 roku reprezentuje londyńską agencję Young Classical Artists Trust (YCAT). Od 2017 artysta studiuje u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy. W 2016 roku otrzymał stypendium i nagrodę specjalną od Deutsche Stiftung Musikleben podczas Deutscher Musikwettbewerb. W 2015 zdobył II nagrodę na konkursie TONALI w Hamburgu (2015). W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska. Wcześniej studiował u prof. Marcina Zdunika na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Mannheim Universität oraz Hochschule für Musik Franza Liszta w Weimarze. Kształcił się u wybitnych pedagogów: sir Andrása Schiffa, Gidona Kremera, Fransa Helmersona, Mischy Maisky‘ego, Stevena Isserlisa, Phillipe‘a Mullera, Jérôma Pernoo, Gary’ego Hoffmana, Jensa Petera Maintza, Ivana Monighetti’ego czy Andrzeja Bauera. Jako solista występował w wielu krajach Europy i świata.
Jascha von der Goltz urodził się w 1994 roku we Fryburgu. Międzynarodowe zainteresowanie zyskał po zdobyciu drugiej nagrody w 10. Edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Jeunesse Musicale" w Bukareszcie w 2019 r. Jest instrumentalistą – gra na fortepianie, wiolonczeli i perkusji. Zdobył kilka I nagród w renomowanym konkursie "Jugend Musiziert" w Niemczech. Za muzyczne sukcesy na wielu polach otrzymał stypendia od "Deutsche Stiftung Musikleben", "BGV" i "Sparkasse". Ponadto nagrodę "Junior Artist of the Year" przyznawaną przez "Zelt-Musik-Festival". Po rocznym wolontariacie społecznym w Nikaragui rozpoczął studia w 2015 roku w konserwatorium we Freiburgu w zakresie nauczania muzyki i dyrygentury u kompozytora Massimiliano Matesica i dyrygenta Scotta Sandmeiera. Od tego czasu dyrygował wieloma orkiestrami na świecie.
W celu wzbogacenia studiów uczęszczał na kursy mistrzowskie z wieloma dyrygentami, m.in. z Wasilijem Petrenko, prof. Johannesem Schlaeflim, prof. Nicolásem Pasquetem, Jormą Panulą, Manuelem Hernandezem Silvą i in. Obecnie studiuje w renomowanej klasie dyrygenckiej Johannesa Schlaefli'ego w Zurychu. Jego repertuar sięga od wczesnego baroku po muzykę współczesną.
Beata Młynarczyk – teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Była dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego m.in. konkursy I festiwale.
Akademia Melomana to cykl koncertów organizowanych w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. Melomani cenią sobie starannie opracowane programy tych wydarzeń muzycznych i to, że biorą w nich udział wykonawcy i prelegenci o ustalonej renomie. Spotkania te są także okazją do prezentacji i promocji młodych talentów.
Źródło: Justyna Mroczek-Gil | Filhamonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach