Program:
7 grudnia, godz. 18.00
- dr hab. Marta Pawlina-Meducka, Życie teatralne Żydów kieleckich przed 1939 r.
- dr Monika Bator, Społeczność żydowska w kieleckim kinie – rekonesans
8 grudnia, godz. 18.00
- dr hab. Marzena Marczewska, "Zydzi Pana Jezusa umecyli" – obraz Żyda w wybranych źródłach etnograficznych i tekstach folkloru z okolic Kielc
- dr Joanny Sztejnbis-Zdyb, Wkład społeczności żydowskiej Kielc w rozwój lokalnego życia muzycznego w okresie popowstaniowym oraz latach międzywojennych
Prelegentki:
Dr hab. Marta Pawlina-Meducka – literaturoznawczyni, historyk kultury i literatury. Od 1981 r. związana z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. W latach 1984–1987 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Humanistycznego, a w 1995 objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego. Współpracuje z kieleckim wydziałem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie oraz Kieleckim Towarzystwem Naukowym. Specjalizuje się w polskiej i żydowskiej kulturze XIX i XX wieku oraz w literaturoznawstwie i pamiętnikarstwie tego okresu. Jest autorką monografii Życie kulturalne Kielc 1918–1939 (Kielce, 1983); Kultura Żydów województwa kieleckiego. 1918–1939 (Kielce, 1993) oraz wielu innych publikacji naukowych.
Dr Monika Bator – absolwentka polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, pracująca w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, badaczka życia filmowego w Polsce, szczególnie w Kielcach i województwie kieleckim, w okresie przed- i powojennym. Autorka książki Życie filmowe w województwie kieleckim do 1939 roku oraz redaktorka naukowa dwóch zbiorów recenzji warszawskiej krytyczki filmowej Stefanii Heymanowej-Majewskiej, związanej po II wojnie światowej z Kielcami.
Dr hab. Marzena Marczewska prof. ucz. – doktor habilitowany nauk humanistycznych o specjalności językoznawstwo, profesor UJK, twórczyni Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK, współpracowniczka Sekcji Etnolingwistycznej KJ PAN, członkini Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego (od 2016 r. – prezes, od 2019 r. – wiceprezes) i Rady Muzeum przy Muzeum Narodowym w Kielcach (kadencja 2013–2017 i 2018–2022). Zainteresowania naukowe: lingwistyka kulturowa, etnolingwistyka, językowy obraz świata, stereotypy językowe, historia mówiona. Opublikowała m.in. monografie Drzewa w języku i w kulturze (Kielce, 2002), Ja cię zamawiam, ja cię wypędzam… Choroba – studium językowo-kulturowe (Kielce, 2012) oraz wiele artykułów naukowych, m.in. Swój i obcy w mieście – kilka uwag o stereotypie kielczanina (rzecz o stosunkach polsko-żydowskich), "Etnolingwistyka" 19, 2007.
Dr Joanna Sztejnbis-Zdyb pracuje w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ma na swoim koncie wiele publikacji z zakresu metodyki nauczania przedmiotu muzyka. Zajmuje się również badaniami nad historią kultury muzycznej Kielecczyzny w drugiej połowie XIX i XX wieku. Wyniki jej badań zostały opublikowane i weszły do obiegu naukowego w skali ogólnopolskiej. Jest autorką trzech monografii: Od Wojewódzkiej Orkiestry do Filharmonii (wyd. w 2010 r.), "Gazeta Kielecka" w roli obserwatora lokalnego życia muzycznego (wyd. w 2014 r.), Polskie Radio w służbie muzyki i muzycznej edukacji. Lata 1925–1939 (wyd. w 2022 r.) oraz podręcznika do zajęć artystycznych, zatytułowanego Łączy nas śpiew (wyd. w 2010 r.).
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.
_______
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach