Stanisław Vincenz - pisarz z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” od początku istnienia pisma, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Vincenz jest reprezentantem generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim.
Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny. Wystawa była prezentowana w wielu polskich uczelniach i instytucjach kultury. W Bibliotece Uniwersyteckiej UJK w Kielcach będzie można ją oglądać do 17 stycznia 2019 rpku.
Autor scenariusza wystawy - Jan A. Choroszy, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego
Koncepcja plastyczna i aranżacja - Konrad Górniak
Organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Festiwalem im. Brunona Schulza.
Źródło: UJK