Joanna Bednarczyk sprawdza Dlaczego miłość rani?, bazując na koncepcjach prof. Evy Illouz, socjolog emocji, kultury i kapitalizmu.
Twórczynie podpowiadają, jak trafić na właściwy trop w odnalezieniu odpowiedzi na tytułowe pytanie – wychodząc poza zamknięty, romantyczny świat dwojga ludzi, który powstaje wraz z trwaniem związku.
13.02. | 18.00 | Nowa Scena Teatru Żeromskiego
Wejściówki: 2 zł.
Eva Illouz (ur. 30 kwietnia 1961 w Fez, w Maroku) to socjolog, pedagog, ekspert z dziedziny analizy kultury emocji i relacji międzyludzkich. Jej wkład w rozwój nauki oraz badania nad wpływem kapitalizmu na sfery emocjonalne i społeczne jest nieoceniony, a jej osiągnięcia zdobyły uznanie zarówno w jej ojczyźnie – Izraelu, jak i w innych krajach, również w Polsce.
Jest profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie kieruje swoimi badaniami nad przemianami w relacjach międzyludzkich i kulturze emocji. Jej praca badawcza oraz inspirujące podejście do nauczania przyczyniły się do wzbogacenia dziedziny socjologii i analizy kultury. Jej badania w obszarze kultury terapeutycznej, analiza poradników oraz programów telewizyjnych stanowią niezastąpione źródło wiedzy na temat zmian kulturowych w sferze emocji.
Jest autorką wielu inspirujących książek, przetłumaczonych na wiele języków, co świadczy o globalnym zasięgu jej badań. Jej dzieła analizujące związki między kapitalizmem a emocjami otwierają nowe perspektywy na zrozumienie współczesnego społeczeństwa.
Polscy czytelnicy mogli dotychczas przeczytać dwie książki prof. Evy Illouz – Uczucia w dobie kapitalizmu (Warszawa 2010, Oficyna Naukowa, seria Terminus) i Dlaczego miłość rani. Studium socjologiczne, [tłum.] Michał Filipczuk (Warszawa 2016, Wydawnictwo "Krytyki Politycznej").
_______
Źródła: Teatr im. St. Żeromskiego w Kielcach | PWN