Bohaterki tego artystycznego spotkania – Magdalena Chmielewska i Halina Skrzeczyna – zarówno w kolażach, jak i w obrazach malarskich, stosują zasadę budowania dzieła w oparciu o łączenie elementów, które są tworami natury i wytworami człowieka. Powstają w ten sposób kompozycje malarskie, które bogactwem przedstawień wielu elementów, wydają się być pozbawione kontekstu czasu. Trudno byłoby określić rodzaj czasu, w którym działy się lub dzieją, a może będą się działy wizje przedstawione na obrazach przez obydwie malarki. Dlatego też określenie "poza czasem i miejscem" najlepiej oddaje charakter ich kolażowych i malarskich przedstawień. Sięganie w przeszłość, czerpanie z intuicji i wyobraźni wraz z elementami z teraźniejszości, pozwoliło na powstanie pięknych i niedających się jednoznacznie opisać obrazów.
Ich prace w znacznej mierze mogą przywodzić na myśl dzieła z kręgu surrealizmu. Zarówno w pracach Skrzeczyny, jak i Chmielewskiej, goście wernisażu dostrzegą z pewnością analogie do obrazów Rene Magritte'a i Salvadora Dalego. Szukanie inspiracji w marzeniach sennych, w podświadomości, utożsamianej nierzadko z intuicją, w wycinkach z przeszłości i w znanych z dziejów sztuki dziełach malarskich i rzeźbiarskich, przyniosło zaskakujący, warty uwagi, rezultat.
Widzowie chcąc podjąć dialog z pracami, muszą bardziej czuć niż tylko myśleć. Oglądając kolaże i obrazy malarskie Magdaleny Chmielewskiej i Haliny Skrzeczyny, aby móc wejść w ich aurę, warto poddać się wyobraźni i intuicji.
Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.