Andrzej Barański - reżyser filmowy, scenarzysta. Urodził się w 1941 roku w Pińczowie. Po ukończeniu Technikum Budowlanego w Kielcach podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Na początku lat 60. współpracował ze Studenckim Teatrem Poezji "Step", którym opiekował się Tadeusz Różewicz. Barański napisał dla tego teatru ok. 20 sztuk, w tym również pantomimy. Wśród nich największym uznaniem cieszyła się "Forteca", która była wystawiana także za granicą, a po latach reżyser zrealizował ją w Teatrze Telewizji. Andrzej Barański studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1973 roku. Jego filmem dyplomowym była etiuda "Księżyc". Przez kilka lat realizował filmy krótkometrażowe i oświatowe, przede wszystkim w Wytwórni Filmów Oświatowych, od 1979 roku tworzy również filmy fabularne, w których widać jego fascynację prowincją. Autor filmowych lirycznych obrazów polskiej prowincji, m.in. „Nad rzeką, której nie ma” (1991), „Kawalerskie życie na obczyźnie” (1992), „Dwa księżyce” (1993), „Horror w Wesołych Bagniskach” (1995), „Dzień wielkiej ryby” (1996).
„Platynowe Lwy” co roku przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, aby uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. Do tej pory nagrodę otrzymali między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza i Jerzy Skolimowski. A w ubiegłym roku do tego szacownego grona dołączył Krzysztof Zanussi.
Tegorocznymi laureatami „Platynowych Lwów”, nagrody przyznawanej za całokształt twórczości, zostali dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk.
Źródło: culture.pl